PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Laureaci GRAND PRIX CEDE 2012 Biorepair

23-09-2012, 11:16
Adam Wysokiński oraz Barbara Wysokińska (A.B. Berren) ze statuetką GRAND PRIX CEDE 2012
Adam Wysokiński oraz Barbara Wysokińska (A.B. Berren) ze statuetką GRAND PRIX CEDE 2012
- To absolutnie największe odkrycie, jeżeli chodzi o preparaty do higieny jamy ustnej od ponad pół wieku mówi o paście Biorepair, Adam Wysokiński, wiceprezes zarządu A.B. Berren. Pasta zwyciężyła (ex-equo) w kategorii

Materiały Pomocnicze, Preparaty i Urządzenia Profilaktyczne. Słuchając jak działa, można by sądzić, że rywalizowała również w kategorii Fantastyka.

- To pierwsza pasta, która wykorzystuje najnowocześniejszą nanotechnologię. W tym przypadku wykorzystana jest biomimetyczna, biokompatybilna, nanocząsteczka, która wbudowuje się w uszkodzenia szkliwa, odtwarzając jednocześnie jego naturalną warstwę. Dodatkowo nanocząsteczka ma jeszcze rozszerzanie cynkowe i jest na tyle inteligentna, że uwalnia jony cynku dopiero wtedy, kiedy pojawia się szczep bakteryjny. W dużym skrócie dzięki jej stosowaniu łatwo można odtworzyć zniszczoną warstwę szkliwa a dodatkowo w szybki sposób pozbyć się problemów z nadwrażliwością zębów  - wyjaśnia Adam Wysokiński.

Czy właśnie taki trend technologiczny czeka producentów past do zębów?

- Nie jestem futurologiem ani wróżką, ale proszę sobie przypomnieć sytuację, kiedy Stanisław Lem pisał 30 lat temu o rozmaitych robotach, które wprowadzane do organizmu człowieka będą czyniły w nim rozmaite czynności naprawcze. Nanotechnologia jest komercyjną aplikacją tego, co już w medycynie możemy robić. Czyli tworzenia różnych biozgodnych materiałów z żywą ludzką tkanką, które integrują się z nią jednocześnie odtwarzając i wzmacniając. Nie wiem, jakie będą dokładnie trendy za 10, 15 lat, mogę jedynie powiedzieć, że pracujemy z Uniwersytetem Bolońskim nad nowymi technologiami, głównie związanymi z wybielaniem i z odtwarzaniem zębiny, ale również są bardzo zaawansowane prace z wykorzystaniem nanotechnologii przy terapii raka kości zdradza Adam Wysokiński.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   nanotechnologie   Biorepair   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH