PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Laserem w bakterie

en
27-10-2016, 11:36
Laserem w bakterie Definiowanie możliwości lasera w stomatologii (fot. Wikipedia)
Naukowcy wspierają stomatologów w walce z chorobami przyzębia. Prezentujemy nowe spojrzenie na to jak głęboko światło lasera wnika w tkanki dziąseł.

Dr Lou Reinisch z New York Institute of Technology opracował komputerową symulację, która ilustruje sposób oddziaływania różnej długości fal światła na kolonie bakterii w jamie ustnej.
- Weryfikujemy stosowanie lasera w eliminowaniu bakterii w leczeniu chorób przyzębia i przywracaniu zdrowia jamy ustnej – mówi dr Reinisch.

Matematyczny model cech optycznych tkanek dziąseł i bakterii był pierwszym etapem jego pracy. Potem przeprowadził symulację  laserów powszechnie stosowanych w stomatologii oraz ich wpływu na dwa typy kolonii bakteryjnych o różnej wielkości i ulokowanych na różnej głębokości w obrębie dziąseł. Naukowiec szukał odpowiedzi na pytanie - na jak głęboko osadzone bakterie skutecznie oddziałuje światło laserowe.

Okazało się, że lasery diodowe 810 nm, jeśli są ustawione na krótkie impulsy i umiarkowany poziom energii, mogą zabić bakterie znajdujące się na głębokości 3 mm w dziąsłach.
Laser 1064 nm Nd: YAG szeroko stosowany w onkologii i dermatologii jest równie skuteczny w penetracji na podobną głębokość. Oba typy lasera minimalnie ogrzewają otaczające zdrowe tkanki, dzięki czemu proces gojenia szybko przebiega.

- Odkrycia te są ważne, ponieważ pozwolą na regulację długości fali, mocy i czasu trwania impulsu, aby skuteczniej niszczyć bakterie - mówi Reinisch. Potrzebne są jednak badania kliniczne, które zweryfikują wyniki symulacji.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   dentysta   laser_w_stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH