PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Laser ultra, nowe otwarcie w stomatologii?

30-04-2013, 00:01
Laser ultra, nowe otwarcie w stomatologii? (foto: sxc.hu)
Laser ultra, nowe otwarcie w stomatologii? (foto: sxc.hu)
Ultraszybkie, ultraintensywne lasery UUL (ultra-fast, ultra-intense) mogą zmienić obraz diagnostyki stomatologicznej i niektórych technik leczenia uzębienia. Zwane są także laserami femtosekundowymi, a to dlatego, że generują impulsy światła koherentnego zaledwie przez jedną biliardową sekundę!

Prof. Robert Tzou, naukowiec  z University of Missouri oraz prezes amerykańskiego Mechanical and Aerospace Engineering jednym zdaniem opisuje zalety niezwykle szybkiego działania lasera. Impuls wyzwalany w jednej femtosekundzie powoduje, że promień lasera wchodzi wyłącznie w interakcję z wybranymi komórkami, nie występuje przy tym niepożądane termiczne oddziaływanie na otaczające struktury. Jest to o tyle ważne, że laser ma wysoką moc, wystraczającą, aby perfekcyjnie wykonać przypisane mu zadania lecznicze.

Taka technologia umożliwia zastosowanie laserów UUL m.in. w terapii onkologicznej.

Twórcy lasera femtosekundowego twierdzą, że urządzenie to znakomicie sprawdzi się w praktyce stomatologicznej. UUL może na przykład precyzyjnie walczyć z próchnicą zęba, bez destrukcji otaczających zdrowych struktur.

Nad rozwojem nowej techniki pracują także profesorowie Yuwen Zhang oraz Jinn-Kuen Chen, którzy otrzymali grant National Science Foundation w celu opracowania nowych metod połączeń implantów z tkanką kostną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   laser   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH