PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Laser stomatologiczny w walce z chrapaniem

ms
16-03-2018, 12:40
Laser stomatologiczny w walce z chrapaniem Michał Madej, dyrektor handlowy w firmie BTL
Laser stomatologiczny można wykorzystać w terapii przeciwdziałającej chrapaniu - zapewnia Michał Madej, dyrektor handlowy w firmie BTL, która jest dystrybutorem marki Fotona w Polsce.

infoDENT24.pl: Laser stomatologiczny, pozwalający na realizowanie zabiegów skutkujących zdecydowanym zmniejszeniem poziomu chrapania - to cały czas ten sam laser wykorzystywany przez lekarza dentystę, w codziennej praktyce zawodowej?
Michał Madej: To ten sam laser, ale oczywiście uzupełniony o moduł z końcówką przystosowaną do realizowania takiego zabiegu. Dostawę modułu, pozwalającego na przeprowadzanie procesu leczenia chrapania, łączymy ze szkoleniem. Nie jest to skomplikowana wiedza dla osoby korzystającej już z lasera podczas realizowania procedur stosowanych w stomatologii. Przełączenie LightWalkera z trybu pracy stomatologicznej na protokół leczenia chrapania następuje w prosty sposób za pomocą dotykowego panelu urządzenia. Równie prosta jest zamiana końcówki na tę niezbędną do walki z uciążliwym chrapaniem.

Rozszerzenie funkcjonalności lasera stomatologicznego jest proste, ale czy tanie?
W tej technologii wydatki na sprzęt zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Moduł niezbędny do leczenia chrapania to właśnie wydatek tego rzędu. Podobne pieniądze kosztuje uzbrojenie lasera w moduł ginekologiczny.

Na taki sam pomysł na rozszerzenie działalności mogą wpaść kosmetyczki, które w swoich gabinetach coraz częściej stosują laseroterapię.
W ich przypadku pomysł nie jest łatwy do zrealizowania, a to dlatego, że jedynie lasery wykorzystywane w stomatologii można rozbudować o kolejne moduły, na przykład do leczenia chrapania lub ginekologiczny. Takiej opcji nie mogą wprowadzić właściciele urządzeń przystosowanych systemowo do realizowania zabiegów medycyny estetycznej. Chcąc leczyć chrapanie musieliby kupić nowe urządzenie, a to wyraźnie zmienia rachunek ekonomiczny inwestycji.

Poza tym nie zapominajmy, że leczenie pacjentów z objawów chrapania wymaga określonej wiedzy medycznej. Lekarze dentyści takową posiadają, ale nawet oni powinni ściśle współpracować z laryngologami, aby trafnie określić stan zdrowia pacjenta. Nie zawsze osoba, która chce skończyć z chrapaniem może być poddana terapii laserowej. Wykluczeni są na przykład pacjenci zmagający się z obturacyjnym bezdechem sennym.

Podstawową zasadą jest szczegółowa diagnoza stanu zdrowia chętnych na leczenie. Nie można tego dokonać profesjonalnie bez wykorzystania poligrafu, urządzenia rejestrującego przebieg pracy organizmu podczas snu. Poligraf to kolejny wydatek rzędu kilkunasty tysięcy złotych. Nie można jednak podejmować odpowiedzialnych decyzji terapeutycznych bez stosowania wyspecjalizowanych urządzeń diagnostycznych.

Czy taka ścieżka rozwoju praktyki stomatologicznej ma łatwy do przewidzenia model biznesowy?
Niepewność zrealizowania planu ekonomicznego nie jest obarczona dużym ryzykiem, także dlatego, że mamy do czynienia z premią nowości. Póki co, bardzo mało lekarzy i lekarzy dentystów wykorzystuje laser do leczenia chrapania. Taką sytuację można wykorzystać w konstruowaniu oferty dla pacjentów.

O leczeniu chrapania za pomocą techniki laserowej czytaj w materiale: Dentysto, twój laser sprawnym orężem w walce z chrapaniem.

Czytaj także: Dentysto, twój laser sprawnym orężem w walce z chrapaniem

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH