PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Laser diodowy, zanim go kupisz

10-02-2013, 23:53
Laser diodowy, zanim go kupisz (foto: sxc.hu)
Laser diodowy, zanim go kupisz (foto: sxc.hu)
Lasery półprzewodnikowe, zwane również laserami diodowym lub diodami laserowymi, są najbardziej perspektywicznymi urządzeniami emitującymi spójną wiązkę światła. Mają małe gabaryty, osiągają dość wysokie moce, zapewniają łatwość modulacji prądem sterującym o wysokiej częstotliwości (rzędu gigaherców) i możliwość uzyskania promieniowania od pasma bliskiego podczerwieni (diody laserowe dla telekomunikacji światłowodowej) do skraju fioletowego pasma widzialnego.

Nic dziwnego, że lasery takie wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia, a w medycynie także w zabiegach: endodoncji, periodontologii, chirurgii, implantologii i wybielania zębów. Laser diodowy ułatwia odsłanianie implantów, dokonanie resekcji wierzchołka, eliminuje bakterie z kanałów i kieszonek zębowych.

O ile laser używany miałby być do zabiegów chirurgicznych, musi być wyposażony w funkcję dostosowującą jego pracę do biotypów tkanek miękkich: włóknistej, normalnej, ziarniny. W ten sposób możliwa jest optymalizacja cięcia, osiąganie łatwego efektu koagulacji. Ważne, że dobór parametrów pracy lasera diodowego minimalizuje krwawienie podczas zabiegu, eliminuje ból i zapewnia szybką regenerację tkanek.

Lasery diodowe zapewniają pożądane efekty zarówno przez lekarzy z dużym doświadczeniem, jak i dopiero zaczynających karierę zawodową. Dla specjalistów istotne jest to, aby parametry pracy lasera diodowego można było ustawiać indywidualnie: czas, długość fali oraz moc lasera.

Przy wyborze lasera diodowego należy zwrócić uwagę na akcesoria dołączane do sprzętu: specjalne rękojeści, tipy do leczenia chirurgicznego i biostymulacji, nasadki do wybielania zębów. Ważne jest także to, aby lasery miały możliwość pracy w kilku trybach m. in.: wiązka ciągła, impuls średni, impuls super.

Moc operacyjna tego typu laserów dentystycznych waha się z reguły od 5 do 20 W. Energia lasera działa na: hemoglobinę, melaninę, pigment oraz wodę. Przy niższej długości fali (810 nm) następuje większe przyciąganie energii lasera do hemoglobiny i melaniny, a przy wyższej (980 nm) - do wody. Tak więc przed zakupem lasera należy zapoznać się w jakim paśmie fal urządzenie pracuje. Od tego zależą efekty pracy z laserem.

Zalety laserów diodowych nie mogą przykryć zasadniczej ich wady ceny. Te wahają się od 15 tys. do 100 tys. zł.

Lista zabiegów, których wykonanie ułatwia laser diodowy jest imponująca:

- nacięcie i biopsja wycinkowa,

- hemostaza,

- leczenie owrzodzeń aftowych,

- nacięcie dziąsła i wycięcie,

- gingiwoplastyka,

- retrakcja dziąsła brzeżnego,

- korekta kształtu dziąsła,

- retrakcja dziąsła przed wyciskiem,

- papilektomia,

- debridement,

- dezynfekcja kieszonek dziąsłowych,

- dezynfekcja kanałów korzeniowych,

- usunięcie tkanki ziarninowej,

- frenektomia,

- frenotomia,

- nacięcie, drenaż i wycięcie ropnia,

- operkulektomia,

- usuwanie włókniaka,

- wydłużanie korony klinicznej,

- westibuloplastyka.

Patrz także:

Laserem w choroby przyzębia

Lasery diodowe do tkanek miękkich

Laser dentystyczny, czy omnibus?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   laser stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH