• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lampa stomatologiczna: efektywna i żywotna

ms
01-04-2015, 10:53
Lampa stomatologiczna: efektywna i żywotna Efektywność oświetlenia unitu stomatologicznego (foto: Fotolia/PTWP)
O tym, w jaki sposób lampa oświetlająca pole zabiegowe nad unitem powinna zapewnić m.in. odpowiednie: natężenie oświetlenia pola zabiegowego, temperaturę barwową i współczynnik oddawania barw - napisaliśmy w I odcinku cyklu ("Jaka lampa powinna świecić nad unitem stomatologicznym?"), poniżej o nie mniej istotnych kwestiach związanych m.in. z: żywotnością lamp stomatologicznych i efektywnością ich pracy.

Żywotność

Powszechnie stosowane w lampach stomatologicznych diody nie powinny się popsuć przez 100 - 150 tys. godzin pracy. Może to zabrzmi niewiarygodnie, ale lampa kupiona u progu kariery zawodowej powinna nienagannie pracować do emerytury. Dobrze wysterowane diody na przełomie lat stracą kilka procent ze swojej luminancji (natężenia świecenia). Kilkuprocentową utratę w tym czasie poziomu natężenia zniwelować można poprzez stopniowe podwyższenie tego parametru. Robimy to za pomocą pilota dołączonego do zestawu.
Warto zatem przy zakupie dowiedzieć się, czy pożądane natężenie lampa zapewnia przy maksymalnych nastawach, czy istnieje jeszcze pewien zapas „mocy".

Lokale, w których mieści się większość gabinetów, ma wysokość od 250 cm do 305 cm. W takich warunkach umieszczone przy suficie lampy powinny mieć maksymalną moc w granicach 200 - 240 W. Dlaczego? Lampy o mniejszej mocy, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego, muszą pracować z maksymalną mocą, często bywa i tak, że nawet przy ekstremalnych parametrach funkcjonowania sprzętu oświetleniowego - w gabinecie będzie za mało światła. Efektem ubocznym takiego stanu jest zdecydowane skrócenie żywotności lampy, która musi być nastawiona na maksymalną moc.

Na żywotność diod znaczący wpływ ma także jakość zastosowanego układu zasilania. Niektóre firmy stosują podwójny układ zabezpieczenia przed przepięciami. To ma duże znaczenie szczególnie w starych instalacjach elektrycznych. W nowoczesnych układach elektrycznych, mniejsze - bo „na wejściu" stosowane są układy zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i one skutecznie chronią wrażliwe układy elektroniczne przed skutkami np. burz, wyładowań kompensacyjnych z sieci (ale te układy są wciąż bardzo drogie).

Efektywność pracy

Współczesne diody są zdecydowanie bardziej energooszczędne w stosunku do niegdyś stosowanych jarzeniówek. Można mówić o zmniejszeniu zużycia prądu o połowę. Takie oszczędności możliwe są dzięki uzyskiwaniu przy pomocy diod z 1 W mocy ok. 120 lumenów.
Należy jednak pamiętać, że w tanich chińskich oprawach dalej stosowane są diody o wydajności na poziomie 55 - 75 lumenów z 1 W, przez co taka oprawa zużywa tyle prądu co przestarzała świetlówka typu T8.

Szczelność oprawy

Przy zakupie lampy stomatologicznej trudno jest zbadać szczelność oprawy. Warto jednak zapytać czy komora takiej lampy jest hermetyczna. Dlaczego? Po pierwsze pył, który dostanie się do wnętrza lampy w sposób niezauważalny stopniowo zmienia parametry emitowanego światła. Po drugie, gromadzący się kurz, jak i skraplająca się para wodna skracają żywotność elementów emitujących promieniowanie (pył utrudnia odprowadzenie ciepła, podwyższa temperaturę w komorze oświetleniowej). Po trzecie, tam gdzie kurz dostają się także drobnoustroje, co szczególnie nie jest pożądane w takim miejscu jak gabinet stomatologiczny.

SŁOWA KLUCZOWE
oświetlenie gabinetu  

POLECAMY W SERWISACH