PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lampa bakteriobójcza w gabinecie dentystycznym, po co?

ms
03-04-2017, 10:23
Lampa bakteriobójcza w gabinecie dentystycznym, po co? Lampy w walce z bakteriami (foto: pixabay)
Mikroorganizmy nie są w stanie uodpornić się na promieniowanie lamp bakteriobójczych. Ich skuteczność jest zawsze równie wysoka, a to gwarantuje gabinetom dentystycznym możliwość skutecznej walki z drobnoustrojami i patogenami w każdych warunkach.

Lampy bakteriobójcze zasada działania
- Lampy bakteriobójcze wykorzystują promieniowanie UV-C, które niszczy w obszarze działania wszelkie drobnoustroje. Mechanizm dezynfekcyjny tego typu urządzeń polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka promieni UV-C, emitowanych z lampy. W wyniku tego dochodzi do reakcji chemicznych w jądrach komórek, a w konsekwencji do ich śmierci – mówi Wiesław Pietras, współwłaściciel firmy Ultraviol produkującej sprzęt medyczny.

Najwydajniejszym rozwiązaniem są lampy przepływowe-dwufunkcyjne z promiennikami UV-C, które zawierają bardzo małą ilość rtęci i charakteryzują się niezwykłą trwałością. Działanie urządzenia jest dwojakie. Dzięki funkcji przepływowej dezynfekuje ono powietrze w danym pomieszczeniu. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu promieniowania UV-C wewnątrz lampy.

To również gwarantuje, że sprzęt może działać w momencie, gdy w sali przebywają ludzie. Zamknięte promieniowanie nie zagraża im bowiem w żaden sposób. Gdy pomieszczenie jest puste, można z kolei włączyć specjalne promienniki znajdujące się na zewnątrz lampy, które dezynfekują powierzchnię.

Istotną zaletą lamp bakteriobójczych jest to, że mikroorganizmy nie są w stanie się uodpornić na promieniowanie. Skuteczność ich będzie zawsze równie wysoka, co gwarantuje gabinetom dentystycznym możliwość walki z drobnoustrojami i patogenami w każdych warunkach.

Analiza skuteczności i efektywności
Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego przeprowadził badania, których celem było określenie skuteczności dezynfekcji powietrza z użyciem lampy bakteriobójczej przepływowej Ultraviol serii NBVE 60 N/S/P.

Próbie poddano drobnoustroje, w tym zarodniki pleśni i komórki drożdży, unoszące się w powietrzu w pomieszczeniu o powierzchni 24 mkw. Lampa została umieszczona pod ścianą. Przez pierwsze osiem godzin mniej więcej co 30 minut przez pomieszczenie przechodziły 1-2 osoby. W ciągu następnych dwunastu godzin jednak już nikt. Po 20 godzinach naświetlania stwierdzono, że ogólna liczba drobnoustrojów zmniejszyła się o ponad 99 proc., a pleśni oraz drożdży o 90 proc.

Instytut przeprowadził również badanie oddziaływania na konkretne szczepy bakterii oraz grzybów, w tym między innymi Escherichia coli i Salmonella.

Wykazało ono, że lampa bakteriobójcza bezpośredniego działania działająca z odległości 1 m w przeciągu 4 minut redukuje do 100 proc. liczbę obecnych w danym pomieszczeniu drobnoustrojów, w tym drożdży. Usunięcie w całości pleśni wymagało dłuższego naświetlania (ok. 15 minut). Jednak także i w tym przypadku naświetlana powierzchnia została całkowicie zdezynfekowana.

- Inwestycja w ochronę zdrowia ma sens, gdy wybierzemy produkt, który jest sprawdzony i w pełni gwarantuje deklarowane przez producenta funkcje – mówi Jacek Motyka, dyrektor sprzedaży działu PIA w firmie Osram.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   dezynfekcja  

POLECAMY W SERWISACH