PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lakowanie zębów na celowniku naukowców

kan
31-08-2017, 09:06
Lakowanie zębów na celowniku naukowców Na ile skuteczne jest lakowanie zębów? (fot. pixabay)
Co tak naprawdę wiadomo o skuteczności różnych materiałów uszczelniających w zapobieganiu próchnicy? Lakowanie bez wątpienia ogranicza próchnicę, ale jak bardzo - tu do wiarygodnych szacunków nadal brakuje badań, stwierdził zespół naukowców z  University of Tampere oraz National Institute for Health and Welfare, w Finlandii.

Lakowanie bruzd i szczelin powierzchni okluzyjnych zębów zostało wprowadzone w latach 60-tych, by zapobiegać procesowi próchnicowemu. Lak nie dopuszcza do rozwoju bakterii, które powodują próchnicę. Są mocne dowody na to, że materiały uszczelniające skutecznie przeciwdziałają próchnicy u dzieci i młodzieży, stan zębów jest dużo lepszy niż, gdy lakowanie nie było stosowane. 

Lepiej uszczelniać niż nie uszczelniać!
Występowanie próchnicy zmniejsza się od lat 70-tych, a to za sprawą poprawy warunków życia i higieny jamy ustnej, powszechnego stosowania fluoru i innych czynników, uważają autorzy badania. Niemniej jednak próchnica nadal stanowi problem zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych lat po wyrżnięciu się zębów, gdy istnieje największe ryzyko rozwoju zmian próchnicowych na zębach stałych.

Skuteczność profilaktyki próchnicowej zależy od indywidualnej podatności na próchnicę i czynników ryzyka. W arsenale działań profilaktycznych jest lakowanie zębów, polegające na pokryciu powierzchni szkliwa warstwą materiału, który fizycznie zapobiega tworzeniu się biofilmu.

W najnowszej pracy naukowcy weryfikują wnioski płynące z analizy danych na temat skuteczności lakowania. W tychże pracach stwierdzano, że lakowanie jest skuteczne w stosunku do dzieci bardzo zagrożonych próchnicą. Natomiast na temat pozostałej grupy dzieci i młodzieży informacje były dość skąpe.

Badacze prześledzili skutki lakowania w przeciwdziałaniu próchnicy na okluzyjnej powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych u pacjentów do 20 r. ż. W sumie przeanalizowali 38 prac badawczych na temat blisko 8 tys. młodych pacjentów.

Opracowywali tylko wyniki badań randomizowanych, w których lakowane były zęby po raz pierwszy, a wyniki zabiegu porównywane albo z innym typem materiału uszczelniającego, albo z zębami, których powierzchni w ogóle nie zabezpieczano. Kontrola skuteczności profilaktyki trwała co najmniej przez 12 miesięcy.

Co porównywano?
- żywice (3 620 pacjentów w 14 badaniach)
- cementy szklano-jonomerowe (905 pacjentów)
- ormocery
- inne materiały zabezpieczające
Za grupę kontrolną posłużyli pacjenci, którzy nigdy nie mieli lakowanych zębów, w wieku od 5 do 16 lat. 

W pracy porównano także bezpieczeństwo stosowania, możliwe skutki uboczne i okres utrzymywania się różnych materiałów służących do lakowania.

Wykorzystano 24 prace badające skuteczność różnego typu laków (4 146 uczestników), w tym 23 prace porównywały cementy szklano-jonomerowe z żywicami oraz jedno badanie porównywało ormocery z cementem szklano-jonomerowym o niskiej lepkości.

SŁOWA KLUCZOWE
lakowanie   profilaktyka próchnicy   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH