PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lakowanie może na dobre zastąpić wypełnienia?

smn
17-02-2017, 10:33
Lakowanie może na dobre zastąpić wypełnienia? Lakowanie może znacznie odsunąć w czasie wypełnianie ubytku (fot. pixabay)
Na University of Copenhagen School of Dentistry opracowano materiał do lakowania, który może skutecznie odsunąć w czasie lub nawet zastąpić tradycyjne wypełnienia w zębach stałych.

To wniosek z prac badawczych prowadzonych od siedmiu lat na ponad 500 dzieciach w dziewięciu duńskich miastach.

Wszyscy pacjenci, biorący udział w badaniu, mieli próchnicę, którą dentysta zdecydował się leczyć poprzez opracowanie ubytku i założenie wypełnienia. Jednak w losowo wybranej próbie pacjentów (dwie trzecie liczby dzieci), ubytki zalakowano zamiast założenia wypełnień. W siedem lat po pierwszym leczeniu ponad połowa z grupy pacjentów, których poddano lakowaniu  nadal ma ubytki tylko zalakowane. Lakowanie okazało się w tym okresie wystarczającym zabiegiem.

– Lakowanie zabezpiecza powierzchnię szkliwa przed ekspozycją na kwasy bakteryjne, więc próchnica nie postępuje – skomentowała wyniki badania prof. Vibeke Ovist.  Według duńskiej badaczki, tak długo jak zniszczenie zęba przez proces próchnicowy jest tylko powierzchowne, można leczyć je, poprawiając higienę jamy ustnej przy pomocy lakierowania lub lakowania.

Jednak badanie dowiodło, że także większe ubytki próchnicowe można leczyć lakując je, co jest zawsze korzystniejszym wyjściem, biorąc pod uwagę fakt, że opracowywanie ubytku próchnicowego osłabia ząb.

Tradycyjne wypełnienia są trwałe średnio przez 12-15 lat. Za każdym razem, gdy wypełnienie wymaga wymiany dentysta powiększa nieco ubytek. Ponadto pacjenci zwykle nie lubią lub wręcz panicznie się boją  procesu opracowywania. Im bardziej się boją, tym rzadziej pojawiają się w gabinecie stomatologicznym. Tak więc lakowanie jest alternatywną metodą leczenia szczególnie dla tych osób, które reagują strachem na leczenie stomatologiczne. Efekt lakowania nie jest tak trwały jak wypełnienia, więc pacjent powinien szczególnie przestrzegać regularnych wizyt u dentysty.

Co ważne, w poprzednio przeprowadzonym analogicznym badaniu dowiedziono, że lakowanie sprawdza się także w przypadku dorosłych pacjentów. Danish Dental Association ma nadzieję, że nowo opracowane leczenie zostanie włączone do listy świadczeń gwarantowanych objętych ubezpieczeniem społecznym. DDA liczy także na upowszechnienie wiedzy na temat tej alternatywy wśród pacjentów, by mogli świadomie wybrać rodzaj usługi stomatologicznej. Badacze wskazują na potrzebę przeprowadzenia badań klinicznych, które wyjaśnią, jakie czynniki wpływają na trwałość lakowania.

Badanie zostało opublikowane przez czasopismo JDR Clinical & Translational Research.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   próchnica   lakowanie  

POLECAMY W SERWISACH