PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lakierowanie vs lakowanie – co wygrywa?

ms
21-04-2017, 13:05
Lakierowanie vs lakowanie – co wygrywa? Lakowanie czy lakierowanie? (foto: pixabay)
W Walii przeprowadzono badania, których celem było porównanie skuteczności w zapobieganiu pojawienia się próchnicy u dzieci w wyniku dwóch zabiegów profilaktycznych: lakowania i lakierowania zębów trzonowych.

Wyselekcjonowano randomizowaną próbę złożoną z ponad 1 tys. małych pacjentów z 66 szkół podstawowych w Walii. Uczyły się w nich dzieci ze środowisk o stosunkowo niskim statusie społecznym. Wszystkie były zagrożone wysokim ryzykiem wystąpienia próchnicy i to już podczas pierwszego okresu od pojawienia się zębów stałych.

Stan zębów u wszystkich uczestników analizy został określony na etapie wstępnym, a później po 12, 24 i 36 miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu.

U jednej grupy dzieci stosowano lak do bruzd i szczelin Delton, Dentsply Sirona u drugiej lakier Duraphat 50 mg/ml, Colgate-Palmolive.

Cały trzyletni eksperyment przetrwało 835 uczniów: 417 którym lakowano zęby i 418 z zębami lakierowanymi.

Po trzech latach, w ciągu których co pół roku ponawiano zabiegi, u co piątego dziecka pojawiła się próchnica. W grupie dzieci „lakowanych” próchnicę zaobserwowano u 19,6 proc. pacjentów, w rupie lakierowanych - u 17,5 proc. Różnica jest tak nieistotna, że nie można na tej podstawie wyrokować o bardziej efektywnej metodzie. Różnic nie zaobserwowano także gdy porównywano grupę dziewczynek i chłopców.

Badaniami kierował prof. Ivor Chestnutt z Cardiff University School of Dentistry.

Wyniki te są raczej nieoczekiwane zważywszy, że rezultaty badań opublikowane w styczniu 2016 r. Cochrane Database of Systematic Reviews, wskazywały na wyższą skuteczność lakowania w stosunku do lakierowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   lakowanie   lakierowanie  

POLECAMY W SERWISACH