• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Łączenie procedur, wymagających znieczulenia ogólnego, wskazane w przypadku małych dzieci  

en
10-11-2016, 08:55
Łączenie procedur, wymagających znieczulenia ogólnego, wskazane w przypadku małych dzieci   Anestezjolodzy za łączeniem procedur z różnych dziedzin medycyny (fot. pixabay)
Dzieci, które wymagają zarówno stomatologicznych, jak i innych medycznych procedur, powinny je przechodzić podczas jednego znieczulenia ogólnego. To idealne rozwiązanie – postulują amerykańscy  anestezjolodzy.

- Zabiegi chirurgiczne i znieczulenie ogólne nigdy nie były jeszcze tak bezpieczne dla pacjenta, jednak ograniczanie ekspozycje na nie, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest zalecane, gdyż w ich przypadku istnieje większe ryzyko komplikacji związanych z sedacją – mówi prof. Vidya T. Raman z Nationwide Children's Hospital i Ohio State University Medical Center, w Columbus. Poza zwiększaniem bezpieczeństwa małych pacjentów, poprzez łączenie procedur, uzyskać można również obniżenie kosztów leczenia.

Niektóre dzieci wymagają znieczulenia ogólnego podczas procedur stomatologicznych, na przykład ekstrakcji zębów, czy leczenia zranienia miazgi. Wtedy, gdy jest to możliwe, takie procedury powinny być przeprowadzane w połączeniu z innymi interwencjami chirurgicznymi, które realizowane są w znieczuleniu ogólnym (usuwanie migdałków, tympanostomia, diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego). Takie podejście pozwala na skrócenie procedur do jednej wizyty i nie przeciąga ich na kilka tygodni lub miesięcy.

W badaniu wzięło udział 55 dzieci. Procedury stomatologiczne były prowadzone z innymi medycznymi zabiegami w znieczuleniu ogólnym. Większość małych pacjentów (9 na 10) nie miała żadnych powikłań, siedmioro miało wymioty, gorączkę, dolegliwości bólowe i zapalenie płuc, czwórka spośród nich wymagała dodatkowej hospitalizacji. Z kalkulacji kosztów wynika, że na te 55 przypadków  średnio udało się zaoszczędzić 165 tys. USD.

- Elektroniczna dokumentacja medyczna zawiera wszystkie informacje dotyczące pacjenta i pomaga lekarzom zorientować się, które z rekomendowanych procedur mogą być wykonywane razem. To ważne dla dobra dziecka, by współpracowali ze sobą stomatolodzy, pediatrzy i rodzice.

Zgranie kilku procedur w jednym czasie jest trudne logistycznie, jednak daje nieocenione korzyści – dziecko nie musi przechodzić kilkakrotnego procesu zdrowienia, szybciej wraca do przedszkola czy szkoły i normalnej aktywności - podkreśla prof. Raman.

 

 

Story Source:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161025214813.htm

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sedacja   leczenie dzieci  

POLECAMY W SERWISACH