• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ksylitol nie walczy z próchnicą

ms
30-03-2015, 14:06
Ksylitol nie walczy z próchnicą Ksylitol nie działa jak miał działąć (foto: sxc.hu)
Powszechnie sądzi się, że ksylitol redukuje płytkę nazębną, pomaga utrzymać mineralizację zębów, wspiera leczenie zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami. Uwaga jednak, naukowcy z Cochrane Oral Health Group w School of Dentistry Cochrane (Manchester) obalają takie twierdzenia.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 10 niezależnych badań, w których brało udział łącznie 6 tys. osób (dzieci i dorośli). Tylko w jednym spośród przeprowadzonych badań udało się zarejestrować zauważalną statystycznie różnicę w efektach mycia przez dzieci zębów pastą z dodatkiem ksylitolu i bez takiego dodatku. W tym jednym przypadku zauważono, że stosowanie past do zębów fluoryzowanych z dodatkiem alkoholu cukrowego zmniejszyło o 13 proc. częstotliwość występowania próchnicy w stosunku do grupy uczestników badania, którzy stosowali pasty bez dodatku ksylitolu.

Czytaj także: Ksylitol, lakierowanie fluorem - zbawienne dla dzieci?

W kilku badaniach przeanalizowano efekty stosowania innych produktów zawierających ksylitol jak: syrop, tabletki do ssania, guma do żucia. Prowadzący projekt badawczy Philip Riley zapewnia, że nie udało się zdiagnozować pozytywnego wpływu ksylitolu na stan uzębienia uczestników serii eksperymentów.

Naukowcy ustalili, że stosowanie ksylitolu chociaż nie przynosi pozytywnych rezultatów, nie powoduje także, przypisywanych mu, negatywnych skutków ubocznych, jak wzdęcia i biegunka.

Wyniki opisywanych badań przedstawiła Cochrane Oral Health Group.

Więcej: onlinelibrary.wiley.com/

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH