PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Krzysztof Zieliński (Makromed): stawiamy na niezawodność, bo jest najważniejsza dla dentysty

infoDENT24.pl/ŁS
05-03-2015, 15:10
Krzysztof Zieliński (Makromed): stawiamy na niezawodność, bo jest najważniejsza dla dentysty Oferta Makromed prezentowana na targach stomatologicznych (fot. Makromed)
- Jesteśmy jedynym zakładem w kraju, który wykonuje unity stomatologiczne od podstaw, włącznie z pneumatycznym układem sterującym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić świetny serwis naszych produktów, przez wiele lat – przekonuje Krzysztof Zieliński, dyrektor ds. technicznych firmy Makromed, jeden z założycieli firmy.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Kilka lat temu jedna z firm zaprezentowała unit, który po położeniu się pacjenta na fotelu wyświetlał dane o jego wadze i wzroście. Kosztował krocie. Dziś producenci z całego świata prześcigają się w wyposażaniu stanowisk w elektroniczne gadżety, często bardzo funkcjonalne, bywa jednak, że zupełnie zbędne. Tymczasem w unitach Makromed trudno ich szukać. Rozsądek czy konieczność?

Krzysztof Zieliński, dyrektor ds. technicznych Makromed: I rozsądek i konieczność. Cały czas trzymamy się światowych trendów wykorzystując pneumatykę do sterowania unitem. Tak robi wiele firm amerykańskich czy japońskich. Nie pretendujemy przy tym do roli technologicznego lidera i firmy, która wyposaża unity w najnowocześniejsze rozwiązania elektroniczne. Oferujemy sprzęt w rozsądnej cenie. Takie podejście rodzi oczywiście pewne ograniczenia. 

infoDENT24.pl: Im mniej gadżetów, tym mniejsze ryzyko, że coś się zepsuje.

K.Z.: To prawda, ale pamiętajmy, że pneumatyczny system sterowania pracą unitu nie wyklucza rozbudowania stanowiska o elektronikę. W naszych unitach odpowiedni panel wyświetla informację, jaka końcówka jest w użyciu. Przyciskami można ustalać rodzaj pracy. Trudno byłoby zapewnić dentyście np. informację, o tym, że turbina pracowała już 5 godzin i trzeba ją przesmarować. Tylko, czy to naprawdę jest tak istotne?

infoDENT24.pl: Istotne jest, żeby unit sprawnie funkcjonował jak najdłużej.

K.Z.: A to właśnie zapewnia nasze serce - czyli moduł sterowania pneumatycznego. Pamiętajmy, elektronika sama w sobie z reguły jest niezawodna, ale musi współpracować z dwoma podstawowymi podzespołami: przekaźnikiem i elektrozaworem. A taka zależność sprawia, że już coś może się zepsuć. W rozwiązaniu „pneumatycznym" nie ma co się zepsuć, ponieważ pomiędzy podstawowym elementem roboczym jest prosta membrana.

infoDENT24.pl: Naprawdę unity Makromed pracują w oparciu o układ pneumatyczny opracowany przez pana 20 lat temu?

K.Z.: Dodam więcej, on nie przeszedł żadnych większych modyfikacji, od tamtego czasu. Nie ma takiej potrzeby. To rozwiązanie po prostu się sprawdza. Pneumatyki uczyłem się w technikum mechanicznym oraz w trakcie studiów na Politechnice Łódzkiej. Dziś jesteśmy jedynym zakładem w kraju, który wykonuje unity stomatologiczne od podstaw, włącznie z układem sterującym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić świetny serwis przez wiele lat.

infoDENT24.pl: To dla dentysty wartość nie do przecenienia.

K.Z.: Tak, tym bardziej, że koszty serwisu, w porównaniu z serwisem unitu elektronicznego, są minimalne. Zresztą, mówiąc o serwisie mam na myśli dosłownie kilka części, bo właśnie z tylu elementów zbudowany jest pneumatyczny system sterowania.

SŁOWA KLUCZOWE
unity_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH