PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Krótka prezentacja bakterii w świetle lasera

10-04-2013, 00:01
Krótka prezentacja bakterii w świetle lasera (foto: sxc.hu)
Krótka prezentacja bakterii w świetle lasera (foto: sxc.hu)
Jeśli wierzyć zapewnieniom producentów urządzeń laserowych - widok bakterii w świetle laserowym jest widokiem szczególnie nietrwałym, gdyż dzięki działaniu koherentnej wiązce promieniowania elektromagnetycznego 99 proc. bakterii jest niszczonych i to zaledwie w kilka minut. Czy prezentacja takiego wyniku to tylko chwyt marketingowy?

Antybakteryjna terapia fotodynamiczna umożliwia bezbolesne leczenie i to bez skutków ubocznych.

Terapia laserowa jest leczeniem celowanym, ukierunkowanym wyłącznie na tkanki zaatakowane bakteriami chorobotwórczymi.

Technika fotodynamiczna aPDT (Antymicrobiele Photodynamische Therapie) zapewnia miejscową redukcję patogennych szczepów bakterii odpowiedzialnych za:

- stany zapalne przyzębia,

- eriimplantitis,

- powikłania chorób miazgi.

Dzięki aPDT następuje niszczenie drobnoustrojów przez synergistyczne działanie barwników w połączeniu z energią światła. Badania kliniczne wykazują, że po pół roku od zastosowania terapii, wzrost bakterii nie przekracza kilkunastu procent poziomu sprzed leczenia.

Terapia w czterech krokach

Etap 1

Zaawansowana technika światłem laserowym z reguły powinna być stosowane już po uprzednim przygotowania zainfekowanej tkanki poprzez możliwie dokładne usunięcie konkrementów (np. osadu nazębnego) w wyniku zastosowania konwencjonalnych metod oczyszczających.

Etap 2

Zabarwienie mikroorganizmów (cząsteczki barwnika powinny łączyć się z membranami bakterii, uczulając je na późniejsze działanie światła lasera).

Etap 3

Usuwanie nadmiaru barwnika przy pozostawieniu w biofilmie aktywnych, fotoczułych cząstek.

Etap 4

Ekspozycja fotoczułej powłoki na światło lasera, w efekcie czego wyzwalane są cząsteczki tlenu, które w wyniku lipidowego utlenienia błony bakterii doprowadzają do destrukcji chorobotwórczych mikroorganizmów.

Zestaw do antybakteryjnej terapii fotodynamicznej

Głównym składnikiem sprzętu w terapii fotodynamicznej jest oczywiście laser diodowy, uzupełniony włóknami optycznymi do bezpiecznego naświetlania okołozębowych kieszonek oraz roztwór w aplikatorze umożliwiający szybką dyfuzję substancji czynnej do biofilmu.

Plusy

- Antybakteryjna terapia fotodynamiczna jest niezwykle prosta w zastosowaniu. Dzięki temu laserową walkę z bakteriami prowadzić może, początkowo pod kierunkiem lekarza, pomoc dentystyczna.

- Laserowa technika przynosi efekty już po kilkuminutowej ekspozycji.

- Uwolnienie zainfekowanych tkanek od chorobotwórczych bakterii (powyżej 99 proc.) ma charakter trwały.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH