PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kraków: pomysł na skuteczniejsze implanty

Ewa Nieckuła
06-02-2018, 10:45
Kraków: pomysł na skuteczniejsze implanty Plastik produkowany przez bakterie może odmienić implantologię (fot. dr Maciej Guzik)
- Trwają badania nad biopolimerem, który - wykorzystany w implantologii - daje organizmowi więcej czasu na "przyzwyczajenie się" do implantu. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu ryzyko odrzutu maleje - informuje infoDENT24.pl dr Maciej Guzik z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie.

Nauka zna ponad 150 gatunków bakterii, które w warunkach stresu wytwarzają polimer przypominający plastik. To bezcenna właściwość, bowiem bakteryjne polimery są biozgodne.

Zespół dr Macieja Guzika z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie prowadzi prace nad wykorzystaniem bioplastiku do pokrywania implantów i opatrunków. Implanty z taką biozgodną powłoką mogłyby także stanowić nowe rozwiązanie w stomatologii.

- Implant pokryty bakteryjnym "plastikiem" jest rozpoznawany przez organizm jako swój, tzn. jest biozgodny. Organizm powoli go rozkłada, uwalniając z niego kwasy tłuszczowe - takie same jak te, które pochodzą z trawienia naszego pokarmu. Kiedy więc organizm zetknie się z takim biopolimerem, stopniowo odcina od niego kolejne ogniwa i przetwarza je na energię. Ponadto można modulować powierzchnię biopolimeru za pomocą różnych procesów fizykochemicznych, aby go dopasować do otaczającej tkanki. Uzyskuje się w ten sposób większą porowatość powierzchni implantu - na przykład tytanu. Dzięki temu komórki ludzkie przyczepiają się do niego chętniej, rosną na nim i odżywiają się nim, wyjaśnia w rozmowie z portalem infoDENT24.pl dr Guzik.

Inne nowatorskie wykorzystanie bioplastiku to opatrunki, które przyspieszałyby proces gojenia. Z polimeru zrobiona byłaby część opatrunku przylegająca do rany. Biopolimer pozostawałby w ranie i odżywiał komórki dookoła. Poza tym taki opatrunek mógłby stopniowo uwalniać do rany leki: antybiotyki lub środki przeciwzapalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   implantologia  

POLECAMY W SERWISACH