PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konrad Zarod: magia mikroskopu. Przypadkowe odkrycie – złamana igła w zębie 36

Lek. dent. Konrad Zarod (Alchemia Uśmiechu)
10-12-2014, 08:16
Konrad Zarod: magia mikroskopu. Przypadkowe odkrycie – złamana igła w zębie 36 Konrad Zarod: magia mikroskopu. Przypadkowe odkrycie – złamana igła w zębie 36 (fot. archiwum prywatne)
Pacjent zgłosił się do gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu w celu kontroli zęba 37 po leczeniu kanałowym. Na wykonanym przeze mnie zdjęciu RTG ukazała się „mała niespodzianka” - złamana igła Lentulo w zębie 36.

Stan zęba 36 był bardzo poważny. Na zdjęciu (fot. 1) widoczne są, oprócz złamanego narzędzia, zmiany okołowierzchołkowe i rozległa, nieszczelna odbudowa zachowawcza. Co ciekawe, brak było jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Pomimo niekorzystnego rokowania, wraz z pacjentem, zadecydowałem o podjęciu leczenia.

Zarod3 

Pierwszym etapem leczenia było usunięcie starej odbudowy zachowawczej, oczyszczenie tkanek zęba z próchnicy oraz wykonanie tymczasowej odbudowy kompozytowej pod koferdam.

Po założeniu koferdamu przystąpiłem do usuwania resztek starego materiału wypełniającego kanały (w tym przypadku był to Endometazon). Następnie pilnikiem 10 K zlokalizowałem złamane narzędzie w kanale mezialnym językowym. Po poszerzeniu ujścia kanału wiertłem X-gates oraz różyczką na mikrosilnik, przystąpiłem do obfitego płukania roztworem NaOCl. Celem było wypłukanie resztek uszczelniacza spomiędzy igły Lentulo a ścianek kanału. W celu aktywacji podchlorynu użyłem końcówki Start X nr 3. (fot. 2)

Zarod3 

Kolejnym etapem było wzbudzanie ultradźwiękami złamanego fragmentu narzędzia. Posłużył do tego pilnik K na Endo-chuck'u (fot. 3).

Zarod3 

Po okloło 30 minutach, przy naprzemiennym płukaniu NaOCl i aktywacją ultradźwiękami, udało się uwolnić złamane narzędzie z kanału (fot. 4).

Zarod3 

Fragment Igły Lentulo miał aż 10 mm długości (fot. 5).

Zarod3 

Po zaopatrzeniu zęba tymczasowym kompozytem wykonałem zdjęcie RTG w celu upewnienia się, czy udało się usunąć w całości obce ciało (fot. 6).

Zarod3 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH