PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konrad Zarod - magia mikroskopu. Powtórne leczenie kanałowe zęba odbudowanego protetycznie

Lek. dent. Konrad Zarod (Alchemia Uśmiechu)
24-06-2014, 08:05
Konrad Zarod - magia mikroskopu. Powtórne leczenie kanałowe zęba odbudowanego protetycznie Konrad Zarod - magia mikroskopu. Powtórne leczenie kanałowe zęba odbudowanego protetycznie (fot: archiwum prywatne)
Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe jest kluczem do sukcesu odbudowy protetycznej korony zęba. Wszelkie niepowodzenia czy zaniedbania w leczeniu endodontycznym prowadzą do braku przewidywalności leczenia protetycznego.
Jak istotny jest to etap leczenia przekonała się pacjentka, która trafiła do Gabinetu Stomatologicznego Alchemia Uśmiechu.
Pacjentka, będąca w trakcie leczenia ortodontycznego, zgłosiła się z powodu nasilających się dolegliwości ze strony prawego górnego siekacza bocznego. Ból występował przy nagryzaniu i promieniował do oka. Ząb był odbudowany protetycznie, co utrudniało postawienie właściwej diagnozy. Z tego powodu wykonano zdjęcie RTG. Wykazało ono nieprawidłowe wypełnienie kanału korzenia zęba oraz powstałą zmianę okołowierzchołkową. Zdjęcie dostarczyło również informacji na temat sposobu wykonanej odbudowy, tj. metalowego wkładu koronowo-korzeniowego i korony porcelanowej na metalu.

Po konsultacji z lekarzem ortodontą zadecydowano o zdjęciu łuku górnego aparatu stałego i powtórnym leczeniu kanałowym (Fot. 1).

Zaroda 

Fot. 1 

Po znieczuleniu pacjentki wykonano wyciski masą silikonową pod koronę tymczasową. Ze względu na bólowy charakter wizyty i brak czasu koronę tymczasową zaplanowano wykonać w gabinecie pod koniec wizyty.

Pierwszym etapem leczenia było nacięcie obecnej korony porcelanowej na powierzchni wargowej i podniebiennej. Niezbędne było przecięcie zarówno warstwy porcelany jak i czapeczki metalowej korony. Następnie przy pomocy aktywacji końcówką na skaler udało się odcementować koronę od wkładu k-k.

Kolejnym etapem było zmniejszenie masy wkładu tkwiącego w kanale. Dokonano tego przy pomocy bardzo ostrożnej pracy wiertłami na końcówkę przyspieszającą. Najpierw zmniejszono część koronową wkładu na wysokość, a następnie zniesiono brzegi mezjalny i dystalny. Redukcja części koronowej wkładu odsłoniła warstwę cementu protetycznego pomiędzy metalem a tkankami zęba. W związku z ogromnym oporem jaki stawiał materiał cementujący wykonano zdjęcie RTG w celu oceny ilości pozostałego fragmentu wkładu (Fot. 2)

Zarod3

 

Fot. 2 

Po około 30 minutach rozbijania cementu pilnikiem na Endochucku wkład koronowo-korzeniowy wysunął się z kanału.
Następnie końcówką nr 3 Start X oczyszczono ścianki kanału z resztek cementu i przystąpiono do powtórnego leczenia kanałowego.

Rozmiękły materiał wypełniający kanał usunięto obfitym płukaniem NaOCl z aktywacją ultradźwiękami. Kanał opracowano maszynowymi narzędziami M-Two do rozmiaru 35.04. Nowym materiałem wypełniającym została gutaperka z uszczelniaczem AH Plus. Widoczny na kontrolnym zdjęciu RTG materiał poza wierzchołkiem korzenia to uszczelniacz, który zapłynął w miejsce zmiany okołowierzchołkowej (Fot. 3).

Zarod3
 

Fot. 3 

Część koronową zęba odbudowano tymczasowo materiałem Struckture, bazując na pobranym przed wizytą wycisku silikonowym (Fot. 4).

Zarode 

Fot.4 

Pacjentka na wizycie kontrolnej, na którą zgłosiła się po tygodniu, nie zgłasza żadnych dolegliwości (Fot. 5).

Zarod3

Fot. 5
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH