PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kondycja prostaty zależy od zdrowia dziąseł

PAP/szaft
11-05-2015, 13:21
Kondycja prostaty zależy od zdrowia dziąseł U mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego, bądź rakiem prostaty, którzy poddali się leczeniu chorób zapalnych przyzębia, spada stężenie specyficznego antygenu gruczołu krokowego (fot. Fotolia/PTWP)
Stan zdrowia mężczyzn borykających się z problemami z gruczołem krokowym poprawia się w wyniku leczenia zapalenia dziąseł - czytamy na łamach czasopisma ,,Dentistry".

Badacze z Uniwersytetu Case Western Reserve (USA) zaobserwowali, że u mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego, bądź rakiem prostaty, którzy poddali się leczeniu chorób zapalnych przyzębia (tzw. paradontozy), spada stężenie specyficznego antygenu gruczołu krokowego (PSA) we krwi, słabną dolegliwości związane z oddawaniem moczu i następuje ogólna poprawa jakości życia.

W badaniu uczestniczyło 27 mężczyzn od dawna borykających się z problemami z prostatą. Wszyscy w ostatnim roku przeszli biopsję gruczołu krokowego oraz testy krwi na obecność PSA. Badacze ocenili stan ich zębów i dziąseł.

Tylko u 5 mężczyzn zdiagnozowano ostre zapalenia gruczołu krokowego tuż przed rozpoczęciem badania, a u 15 wykryto pierwsze oznaki nowotworu. Wszyscy badani mieli natomiast podwyższony poziom PSA, który jest wskaźnikiem jakichś zaburzeń w funkcjonowaniu prostaty oraz problemy z dziąsłami.

Mężczyzn poddano leczeniu w celu zmniejszenia lub wyeliminowania stanu zapalnego dziąseł, powstrzymano się jednak od interwencji ukierunkowanych na leczenie prostaty. Po kilku tygodniach powtórzono testy.

Okazało się, że u zdecydowanej większości mężczyzn nastąpiła nie tylko poprawa zdrowia jamy ustnej, ale również poprawa kondycji prostaty - obniżył się poziom PSA w organizmie, a także wzrosła jakość życia badanych osób.

- Rezultaty naszego badania pokazują, że leczenie zapalenia dziąseł prowadzi do osłabienia symptomów związanych z chorobami prostaty i poprawy jakości życia u osób borykających się tego typu problemami - komentuje współautor badania Nabil Bissada.

Naukowiec zaznacza, że zapalenie dziąseł może wpływać na kondycję całego organizmu, powodując zmiany zapalne w różnych częściach ciała. Udowodniono, iż jest ono powiązane z chorobami serca, reumatoidalnym zapaleniem stawów i podwyższonym ryzykiem obumarcia płodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
prostata   PSA   gruczoł krokowy   paradontoza   choroby dziąseł  

POLECAMY W SERWISACH