PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komórki macierzyste z poroża jelenia także w stomatologii

PAP/ms
05-05-2015, 08:12
Komórki macierzyste z poroża jelenia także w stomatologii Komórki macierzyste z poroża jelenia (foto: freedigitalphotos)
Nad stworzeniem żelu do leczenia błony śluzowej jamy ustnej pracują naukowcy ze spółki Stem Cells Spin funkcjonującej w konsorcjum z wrocławskim Uniwersytetem Przyrodniczym.

To badania w obszarze stomatologii, ale zakres prac badawczych, prowadzonych przez wrocławską spółkę SCS, a zmierzających do opracowania regeneracyjnych produktów medycznych, jest szerszy. Trwają badania nad opracowaniem materiałów regeneracyjnych także w dermatologii oraz w okulistyce.

Wszystkie te naukowe projekty łączy materiał, z których uzyskiwane są komórki macierzyste - hoduje się je z poroża jelenia.
Badania nad właściwościami komórek macierzystych z poroża jelenia i ich hodowlą rozpoczęli w 2005 r. naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (wrocławski UM odsprzedał swoje udziały w tym przedsięwzięciu). Zdecydowano się na poszukiwania komórek macierzystych z poroża jelenia, ponieważ jest to jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków.

Naukowcy udowodnili, że komórki macierzyste z poroża jelenia bardzo dobrze stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek. Te procesy zaś prowadzą do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. Wypracowaną linię technologiczną, pochodzących z poroża jelenia komórek macierzystych, nazwano MIC-1.

Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem prototypów wyrobów medycznych powstałych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych.

Prof. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego poinformował, że w ramach projektu prowadzone są badania zmierzające do opracowania wyrobów medycznych na bazie porożogennych komórek macierzystych, które będą miały zastosowanie w stomatologii, dermatologii i okulistyce. - W dermatologii to m.in. leczenie uszkodzonej skóry, na przykład owrzodzeń i odleżyn czy wspomaganie regeneracji i gojenia po przeszczepach - mówił prof. Józef Nicpoń.

Do tej pory prace badawcze spółki Stem Cells Spin pozwoliły wprowadzić na rynek pierwsze biodermokosmetyki na bazie opatentowanych komórek macierzystych.

Wszystkie badania, zostały podzielone na 29 zadań. Prowadzone są one w ramach projektu „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z prożogennych komórek macierzystych". Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Wartość tego projektu to niemal 65 mln zł, z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 57 mln zł.

Kilka miesięcy temu psaliśmy już o tej inicjatywie w materiale: Żel z komórek macierzystych poroża jelenia na owrzodzenia jamy ustnej 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH