PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komórki macierzyste, stymulowane promieniem lasera, "uzdrawiają" zęby

ms
03-06-2014, 10:22
Komórki macierzyste, stymulowane promieniem lasera, Komórki macierzyste, stymulowane promieniem lasera, "uzdrawiają" zęby
Jest szansa na regenerację najbardziej nawet zniszczonych zębów, implanty staną się zbyteczne?

Co do zasady zabieg jest prosty. Trzeba dostać się do miazgi, a dokładniej zlokalizować znajdujące się tam komórki macierzyste. Później wystarczy je napromieniować koherentnym światłem o odpowiedniej (stosunkowo małej) energii. To tyle. Po kilkunastu tygodniach komórki macierzyste zaczynają odtwarzać zębinę. To oznacza przełom w postępowaniu z chorymi zębami. Przełom, który - póki co - pojawił się na mglistym horyzoncie, gdyż pierwsze próby, poczynione przez grupę naukowców z Harvard University, kierowanych przez prof. Davida Mooneya, przeprowadzono na szczurach, mało wiadomo o skutkach ubocznych takiego postepowania, a struktura zębiny nie jest taka sama jak oryginalna.

Tak, czy inaczej - w ocenie naukowców - początek jest wielce obiecujący. Autorzy badań uważają, że ich praca da początek tworzeniu aktywnych struktur, namnażanych w oparciu o komórki macierzyste. Prof. David Mooney twierdzi, że czymś nienaturalnym jest zmuszanie komórek macierzystych do pracy poza ludzkim organizmem, jego eksperymenty stymulują komórki macierzyste do działania dokładnie w ściśle określonym miejscu, w tym konkretnym przypadku jest to struktura zębiny zęba.

Prof. David Mooney wskazał, że w procesie laserowego namnażania komórek zębiny podstawowe znaczenie ma aktywowane białko - czynnik wzrostu beta-1 (TGF-ß1).

Dokonania amerykańskich naukowców zaprezentowano w jednym z ostatnich wydań Science Translational Medicine.
Ci, którzy uważają, że informacja ta stanowi jedno z wielu doniesień, mających na celu wzbudzić zainteresowanie pracami grupki naukowców oczekujących na większe donacje, powinni mieć na uwadze, iż w projekt aktywowania komórek macierzystych w ludzkim organizmie zaangażowanych jest wiele poważnych instytucji, są wśród nich: Wyss Institute, Harvard SEAS, Harvard School of Dental Medicine, Leder Human Biology and Translational Medicine, National Institute of Dental and Craniofacial Research, Wellman Center for Photomedicine at Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School's Department of Dermatology, Harvard-MIT Division of Health Science and Technology, Boston Children's Hospital, New York University School of Medicine.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
laser   komórki macierzyste z zębów   implanty  

POLECAMY W SERWISACH