PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejny głos za SDF

ms
11-12-2017, 11:00
Kolejny głos za SDF SDF na próchnicę (foto: pixabay)
Fluorek diaminasrebra (SDF) ma bogatą kartotekę w historii stomatologii, kolejną kartę dopisał do niej prof. Robert Schroth, dentysta z University of Manitoba (Kanada), który podawał SDF grupie 35 dzieci.

Efekt tych badań – co prawda o mikro zasięgu - potwierdzają wcześniejsze ustalenia, fluorek diaminasrebra jest doskonałą metodą spowalniania procesów próchniczych.

Preparaty, zawierające fluorek diaminasrebra (SDF), mają dość bogatą kartotekę w stomatologii. Brak pogłębionych badań nad efektami i skutkami ubocznymi stosowania SDF nie sprzyja jednak powszechnemu wprowadzeniu do praktyk stomatologicznych unikatowego związku. Unikatowego – ze względu na właściwości.

Przeprowadzenie badań było możliwie, gdyż nie tak dawno temu, bo w lutym 2017 r., Health Canada, zaaprobowała SDF jako środek dopuszczony do stosowania w gabinetach stomatologicznych. To kolejny kraj, który zdecydował się na taki krok. SDF mogą bez ograniczeń stosować dentyści m.in. w: Japonii, Brazylii, USA, Australii.

Robert Schroth nie zauważył u dzieci żadnych ubocznych skutków stosowania terapii, natomiast jej efekty są znakomite. 

Fluor zawarty w SDF sprzyja procesom remineralizacji to oczywista oczywistość. Z kolei jony srebra aktywnie zwalczają chorobotwórcze bakterie odpowiedzialne za powstawanie procesów skutkujących próchnicą zębów, o tym także wiadomo od dawien dawna. Obumarłe mikroorganizmy nie są już groźne dla stanu zdrowia uzębienia.

Okazuje się, że w takim stanie pełnią jeszcze jedną ważną rolę. Otóż w momencie pojawienia się kolejnych zastępów chorobotwórczych bakterii, te już zdezaktywowane przez SDF zaczynają walczyć z niepożądanymi organizmami witając je „pocałunkiem śmierci” w postaci uwolnionych jonów srebra. Taki mechanizm, opisany przez naukowców m.in. w Australian Dental Journal (March 2015, Vol. 60:1, pp. 80-87), nazwano efektem zombie (Scientific Reports, April 23, 2015).

Ważne, że procedury z zastosowaniem SDF są wyjątkowo atrakcyjne pod względem finansowym. Ich koszt to zaledwie kilkanaście procent standardowego wypełnienia. Poza tym zabieg nie wymaga wyjątkowych umiejętności z zakresu medycyny, porównuje się go do lakowania zębów, może go realizować chociażby pomoc stomatologiczna.

Z tych też powodów SDF jest niezwykłym środkiem służącym przede wszystkim do udzielania doraźnej pomocy stomatologicznym w rejonach gdzie dostęp do znakomicie wyposażonych gabinetów dentystycznych jest utrudniony. Fluorek diaminasrebra jest ważny szczególnie dla mniej majętnych pacjentów, którzy nie odwiedzają dentysty, bo się go boją, ale dlatego, że nie stać ich na kosztowne leczenie.

Program badawczy prof. Roberta Schrotha dowiódł raz jeszcze, że SDF jest dobrym postępowaniem w przypadku 80 proc. zmian próchnicowych. Oddziaływanie związku w zasadzie jest mało efektywne tylko w przypadku największych spustoszeń poczynionych przez chorobotwórcze bakterie.

Problemem fluorku diaminasrebra jest przebarwienie zęba poddanego leczeniu. Czarny kolor zdecydowanie pod względem estetycznym wygląda źle, aczkolwiek naukowcy pracują już nad odwróceniem tego zjawiska (przy pomocy jodku potasu).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci   SDF  

POLECAMY W SERWISACH