• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejny głos za karmieniem piersią

ms
19-06-2015, 11:02
Kolejny głos za karmieniem piersią Karmienie piersią pomaga w prawidłowym rozwoju uzębienia (foto: freedigitalphotos)
Im dłużej dziecko karmione jest piersią, tym mniejsze niebezpieczeństwo pojawienia się w późniejszym wieku problemów z uzębieniem - przekonują naukowcy z australijskiego University of Adelaide.

Badania, kierowane przez prof. Karen Peres z University of Adelaide, obejmowały 1,3 tys. dzieci przez pięć lat. Analizowano w jakim stopniu karmione były one piersią gdy miały: 3, 12 i 24 miesięcy. Zbierano także informacje o tym z jaką częstotliwością dzieci w wymienionych trzech okresach korzystały ze smoczków. Niezależnie od intensywności i długości okresu karmienia piersią ok. 40 proc. badanych dzieci codziennie jednocześnie korzystało ze smoczka (do czterech lat życia).

W wieku pięciu lat kontrolowana grupa poddana została drobiazgowej analizie stanu uzębienia. Ryzyko wystąpienia wady zgryzu, polegającej na wystawaniu zębów z łuku zębowego, było o jedną trzecią niższe wśród dzieci regularnie karmionych, chociażby przez kilka miesięcy, piersią (w porównaniu z grupą odżywianą za pomocą butelki). Prawdopodobieństwo pojawienia się wady spada aż o 44 proc. w przypadku dzieci, które odżywiane były piersią co najmniej przez sześć miesięcy.

Dzieci, które karmione były wyłącznie piersią przez okres od trzech do sześciu miesięcy - o 41 proc. rzadziej miały problemy z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Przy karmieniu piersią dłużej niż pół roku - ryzyko to spada o 72 proc.

Dr Joanna Pierro ze Staten Island University Hospital w Nowym Jorku tłumaczy, że odżywianie dzieci mlekiem z piersi zmusza je do poruszania szczęką i językiem w sposób sprzyjający prawidłowemu wykształceniu się jamy ustnej. Takiego treningu nie mają dzieci odżywiane pokarmem z butelki ze smoczkiem. Jej słowa potwierdza dr Danelle Fisher, zastępca kierownika oddziału pediatrii w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica (Kalifornia).

Te ustalenia nie mogą prowadzić do wniosku, że dzieci nie powinny w ogóle być karmione za pomocą smoczka. American Academy of Pediatrics rekomenduje rodzicom używanie smoczka przez dzieci do szóstego miesiąca życia, a to dlatego, że w przypadku spania ze smoczkiem w ustach zdecydowanie zmniejsza się ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Natomiast stosowanie smoczków po szóstym miesiącu życia nie jest uzasadnione, o ile oczywiście dziecko nie jest na specjalnej diecie.
Więcej: consumer.healthday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH