PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejny głos za botoksem w leczeniu bruksizmu

smn
15-02-2018, 11:31
Kolejny głos za botoksem w leczeniu bruksizmu Zastrzyki z botoksu mogą być ratunkiem dla osób cierpiących na bruksizm (fot. pixabay)
American Academy of Neurology publikuje pracę - kolejny dowód na to, że toksyna botulinowa może pomagać pacjentom cierpiącym na bruksizm.

W najnowszym badaniu u pacjentów, którzy otrzymali zastrzyki z botoksu, częściej ustępowały objawy bruksizmu -  zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk niż u pacjentów, którym podawano tylko placebo.

- Bruksizm to bardzo rozpowszechniony problem, przy tym nie ma ustalonych reguł leczenia tej dolegliwości, więc  wyniki naszej pracy są bardzo obiecujące - powiedział autor badania dr William  Ondo, z Houston Methodist Hospital w Teksasie i członek American Academy of Neurology. 

W badaniu wzięło udział 22 pacjetnów (w wieku 18-85 lat), którzy spędzili noc w laboratorium snu, gdzie oceniano u nich intensywność objawów bruksizmu. Następnie 13-tu z nich wstrzyknięto toksynę botulinową do żwacza, a pozostali otrzymali iniekcje z placebo. Po 4-8 tygodniach uczestnicy badania spędzili kolejną noc w laboratorium i przeszli kolejną ocenę dolegliwości. Żaden z pacjentów po placebo nie poprawił wyników w głównym teście, podczas gdy sześciu spośród 13 osób, którym wstrzyknięto botoks osiągnęli "znaczną poprawę lub "bardzo znaczną poprawę".  

Sami uczestnicy także oceniali swoje objawy i dolegliwości bólowe w skali od 0 - 100, na której 50 oznaczało brak zmian. Pacjenci po zastrzyku z botoksu stwierdzali, że mają mniej dolegliwości (średnia 65 pkt) podczas, gdy pacjenci z grupy kontrolnej szacowali objawy średnio na 47 pkt.

Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych, dwie osoby zaobserwowały pewną "kosmetyczną" zmianę w swoim uśmiechu. Główne ograniczenia badania - to mała liczba uczestników i brak ogólnie przyjętej metody oceny intensywności bruksizmu - stwierdził dr  Ondo.

Badanie było finansowane przez firmę  Allergan Pharmaceuticals, producenta botoksu. Praca została  opublikowana w czasopiśmie Neurology.

Więcej: n.neurology.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
botoks   bruksizm   leczenie  

POLECAMY W SERWISACH