PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne potwierdzenia: zapalenie dziąseł groźne dla serca

smn
04-05-2016, 10:54
Kolejne potwierdzenia: zapalenie dziąseł groźne dla serca Paradontoza to ryzyko chorób serca (fot. pixabay)
Szczególnie groźne jest zapalenie przyzębia, wywoływane przez płytkę nazębną, na której kumulują się bakterie. Przypadłość grozi nie tylko utratą zębów, ale może także prowadzić do wielu chorób, ponieważ do krwi mogą się dostawać chorobotwórcze bakterie.

U pacjentów z zapaleniem przyzębia obserwuje się niemal dwukrotnie wyższą zapadalność na choroby kardiologiczne (od 1,2 do 1,8 raza). Choroba dziąseł obok nadciśnienia, palenia papierosów czy podwyższonego cholesterolu, jest najpoważniejszym czynnikiem ryzyka dla układu krążenia.

Hiszpańskie Towarzystwo Periodontologii (SEPA) koordynuje kampanię „Dbaj o dziąsła”, zleconą przez Europejską Federację Periodoncji. W jej ramach postuluje się, aby włączać wyniki przeglądów stomatologicznych do kartotek szpitalnych oddziałów kardiologicznych.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat ryzyka, jakie wiąże się z zaniedbaniami w obrębie jamy ustnej dla ogólnego zdrowia.  Jak podkreśla Almudena Castro z Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologii - musimy być świadomi, że ludzki organizm jest całością, więc nie można patrzeć na choroby układu krążenia nie biorąc pod uwagę stanu jamy ustnej i odwrotnie.

Nie bez powodu przed poważnymi zabiegami operacyjnymi lekarze zalecają wyleczenie wszystkich stanów zapalnych w jamie ustnej. Osoba, u której dentysta zdiagnozuje chorobę przyzębia, powinna być także kierowana do lekarza medycyny rodzinnej z powodu wyższego ryzyka chorób serca.

Szacuje się, że ok. 40 proc. Hiszpanów było w ostatnim roku u dentysty, ale tylko nieliczni spośród nich zgłaszali się po poradę jak zapobiegać chorobom jamy ustnej.

Więcej: kobieta.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH