PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne dowody na związek braku zębów z demencją

kan
13-03-2017, 13:37
Kolejne dowody na związek braku zębów z demencją Bezzębność w starszym wieku znacznie zwiększa ryzyko demencji (fot. pixabay)
Mnożą się badania, w których naukowcy próbują ustalić związki między zdrowiem ogólnym a zdrowiem jamy ustnej. Nowa praca zespołu pracowników Kyushu University w Fukuoka, w Japonii dowodzi, że utrata zębów zwiększa ryzyko demencji.

Badanie objęło  1 566 osób w wieku co najmniej 60 lat.  Uczestnicy eksperymentu zostali podzieleni na grupy w zależności od liczby naturalnych zębów (10-19 własnych zębów, 1-9 zębów oraz całkowity brak naturalnych zębów). Zdrowie psychiczne  badanych monitorowano przez kolejnych pięć lat. Okazało się, że osoby z grupy I (10-19 własnych zębów) miały ryzyko demencji o 62 proc. większe, a z kolejnych grup o 63-81 proc. większe, niż ludzie  mający 20 i więcej własnych zębów.

- Nasze wyniki podkreślają kliniczne znaczenie opieki i leczenia stomatologicznego, zwłaszcza w aspekcie zachowania zębów przez całe dorosłe życie, co poprawia w starszym wieku szanse na dobre funkcjonowanie psychiki - podsumował pracę kierujący tymi badaniami dr  Tomoyuki Ohara.

Badanie opublikowało pismo Journal of the American Geriatrics Society.

Więcej: onlinelibrary.wiley.com

Czytaj także: Problemy z dziąsłami mogą przyspieszać rozwój choroby Alzhaimera
Bezzębne osoby mają gorszą pamięć

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   utrata zębów   starzenie się  

POLECAMY W SERWISACH