PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne badanie: choroby przyzębia dewastują stan zdrowia

ms
27-07-2015, 08:08
Kolejne badanie: choroby przyzębia dewastują stan zdrowia Bez zębów trudno utrzymać zdrowie (foto: sxc.hu)


Paradontoza i inne choroby jamy ustnej zwielokrotniają ryzyko pojawienia się chorób układu naczyń wieńcowych i cukrzycy - to jeden z wniosków, jakie przedstawili fińscy naukowcy z University of Helsinki (po opracowaniu badań opartych o analizę stanu zdrowia 8446 osób w wieku od 25 do 75 lat).

Okazuje się, że brak co najmniej pięciu zębów przekłada się na zdecydowanie wyższe ryzyko (nawet o 140 proc.) wystąpienia zawału mięśnia sercowego – raportują fińscy naukowcy. Osoby, które nie miały 9 zębów (lub więcej), jeszcze częściej doświadczyły poważnych chorób układu naczyń wieńcowych. Specjaliści z University of Helsinki zanotowali u nich wzrost częstotliwości niebezpiecznych zdarzeń o kolejnych 51 proc. W tej grupie badanych wzrastała także częstotliwość pojawienia się cukrzycy (o 13 proc.), w porównaniu z populacją mającą wszystkie własne zęby.

W kilkuletnim okresie badawczym zauważono także, że osoby nie mające niektórych własnych zębów o 37 proc. częściej umierały - w porównaniu do tych, które tego typu problemów z uzębieniem nie miały. Oczywiście taki wniosek opatrzony został rozbudowanym komentarzem, mówiącym o tym, że przy wyliczaniu odsetka uwzględniono wiele współistniejących czynników ryzyka m.in. wiek badanych osób, uwarunkowania genetyczne, tryb i warunki życia.

Jeszcze gorzej w fińskiej analizie prezentowały się osoby bezzębne. W ich przypadku niepożądane zdarzenia, związane z kiepskim stanem zdrowia, występowały od 40 do 60 proc. częściej niż u tych osób, objętych badaniem, które miały mniejsze braki w uzębieniu.

Analiza naukowców z University of Helsinki, realizowana we współpracy z analitykami Department of Health, National Institute for Health and Welfare z Helsinek, zaprezentowana została w Journal of Dental Research datowanym na 20 lipca 2015 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   brak zęba   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH