Klasyczna mikrobiologia w diagnozowaniu wielu przypadków schorzeń jamy ustnej nie wystarczy

Nie ma nowoczesnego leczenia stomatologicznego bez zastosowania równie zaawansowanych technik diagnostycznych - to oczywista oczywistość, o której wciąż nie pamięta zbyt wielu lekarzy dentystów.
Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą spowodować nawet 10-krotny wzrost patogenów. Na pojedynczym zębie trzonowym może funkcjonować nawet miliard bakterii.
- Naddziąsłowa płytka nazębna jest zasiedlana głównie przez bakterie Gram-dodatnie, względnie beztlenowe. W poddziąsłowej płytce dominują z kolei bakterie Gram-ujemne, beztlenowe, które inicjują i podtrzymują proces zapalny. Drobnoustroje te mają zdolność do wnikania w głębsze struktury tkankowej – przypomniał dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny firmy Synevo, w trakcie spotkania z dziennikarzami, którego tematem przewodnim było pytanie: Co łączy laryngologa ze stomatologiem i diagnostą laboratoryjnym?
Każdy lekarz dentysta doskonale wie, że występujące w zdrowym przyzębiu mechanizmy obronne nie dopuszczają do wnikania do krwi większej liczby bakterii. W przypadku złej higieny jamy ustnej i związanego z nią wzrostu liczby bytujących bakterii oraz odczynów zapalnych, może dochodzić do przedostawania się do krwi zwiększonej liczby drobnoustrojów.
W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku zaobserwowano związek pomiędzy chorobą zakrzepowo - zatorową a stanem higieny jamy ustnej. U pacjentów z zapaleniem przyzębia o 25 proc. większe było ryzyko choroby wieńcowej. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i identyfikacja bakterii powodujących choroby przyzębia u każdego pacjenta – podkreśla dr n. med. Andrzej Marszałek. O tym, że tak właśnie jest oczywiście także wie każdy lekarz dentysta.
Mało który ze stomatologów pamięta jednak o tym, że metody klasycznej mikrobiologii są niewystarczające (wymagania drobnoustrojów) w diagnozowaniu wielu przypadków schorzeń. Konieczne jest wykorzystanie możliwości biologii molekularnej.
- W badaniach molekularnych wykorzystuje się np. zestawy do oceny obecności peripatogenów na podstawie analizy DNA drobnoustrojów – Microdental DNA. Zostały one opracowane w celu szybkiej i dokładnej identyfikacji drobnoustrojów, mogących powodować zapalenia przyzębia. Wykorzystanie zasad biologii molekularnej stanowi alternatywę, która wspomaga zarówno peridontologów, jak i specjalistów z innych dziedzin medycyny. Uzyskiwany wynik przedstawiany jest łącznie z sugestiami wykorzystania dobranych antybiotyków – zauważa dr n. med. Andrzej Marszałek.
Dostępne zestawy obejmują dwa układy umożliwiające identyfikację różnych drobnoustrojów: Microdental DNA A (Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Bacteroides forsythus i Treponema denticola) i Microdental DNA B (Peptostreptococcus micros, Fusobacterium nucleatum/periodonticum, Eikenella corrodens, Campylobacter rectus, Eubacterium nodatum i Capnocytophaga spec.). Zostały one opracowane zarówno dla diagnostyki zapaleń przyzębia, jak i dla oceny zakażeń wokół implantów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Bezskuteczna walka o miejsce na uczelni medycznej
lexDENT -
„Cukier, otyłość konsekwencje” - porażka stomatologii
newsDENT -
Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów
techDENT -
Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę
bizDENT -
O implantach zębowych w kontekście koszyka usług zdrowotnych
newsDENT -
PTS: w sekcji profilaktyki i promocji zdrowia - wybory
eduDENT -
5 lat odsiadki za kradzież czterech szczoteczek do zębów
lifeDENT -
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie