• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiretaż – ratunek dla zębów

ms
07-02-2017, 12:34
Kiretaż – ratunek dla zębów lek. dent. Przemysław Stankowski ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu (foto:
- Zabieg kiretażu jest wskazany w przypadku zaawansowanych zmian tkanek przyzębia, zakażeniach dziąseł oraz jako element w terapii paradontozy – tłumaczy lek. dent. Przemysław Stankowski ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

W najbardziej zaawansowanym stadium może być czynnikiem ryzyka zapalenia chorób autoimmunologicznych, przedwczesnych urodzeń, uszkodzenia zastawek serca, zapalenia wsierdzia, a nawet zawału mięśnia sercowego. Mowa o paradontozie. Jedną z metod zapobiegawczych jest zabieg kiretażu dziąseł.

Wszystko zaczyna się od bakterii
Wśród grupy chorób dziąseł paradontoza jest tą najpoważniejszą. Jest to infekcja bakteryjna, która, wbrew obiegowym przekonaniom, nie ma źródła w genach – taka jej postać występuje tylko u mniej niż 5 proc. ludzi. Infekcje zapalne dziąseł powodują cofanie się dziąseł i utratę kości, co bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do zaawansowanej paradontozy, a nawet do całkowitej utraty zębów.

- Choroba zaczyna się od odkładania nalotu z resztek jedzenia, dlatego też tak istotna jest wzorowa higiena jamy ustnej oraz profesjonalne usuwanie płytki i kamienia nazębnego u dentysty, które uchroni zęby przed możliwymi konsekwencjami. Bez przeciwdziałania objawy będą postępować. Pacjentowi zaczną krwawić dziąsła, może pojawić się obrzęk, bolesność, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, a także kieszonki przyzębne. Szkodzą też złe nawyki np. palenie papierosów, które dodatkowo zaostrza problem - mówi lek. dent. Przemysław Stankowski ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kiretaż oczyści dziąsła
Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy utwardzony kamień nazębny migruje znacznie głębiej, tam gdzie nie sięga ani nitka, ani szczoteczka pacjenta – pod dziąsła. Dzieje się tak, ponieważ płytka nazębna pełna chorobotwórczych bakterii napiera na tkanki miękkie i zaczyna je niszczyć. W efekcie powstają kieszonki przyzębne - szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem, gdzie gromadzą się bakterie, które eksplorują m.in. odsłonięte korzenie zębów. Tzw. cofnięte szyjki zębowe są istotnym problemem, ponieważ podczas posiłków może gromadzić się w nich jedzenie, mogą też reagować nadwrażliwością na dotyk, zmiany temperatury, powodować nieprzyjemnych zapach z ust i w ten sposób ułatwiać rozwój stanów zapalnych. Na tym etapie drogą ratunku może okazać się zabieg kiretażu poddziąsłowego.

- Kiretaż dzieli się na otwarty i zamknięty. Kiretaż otwarty dotyczy kieszonek głębokich, powyżej 5 mm. Zazwyczaj zabieg poprzedzony jest profesjonalnym zabiegiem higienizacji zębów to znaczy piaskowaniem oraz skalingiem ultradźwiękowym, który oczyszcza zęby z kamienia i osadów. Następnie stomatolog nacina dziąsło, odsłania obszar korzenia i precyzyjnie oczyszcza specjalnym urządzeniem szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Poprzez usunięcie zmienionej miękkiej tkanki przyzębia z kieszeni można wyeliminować przewlekłe zapalenie ziarniny. Na koniec obszar jest dezynfekowany i zakładane są szwy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a więc jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta – tłumaczy dr Stankowski.

SŁOWA KLUCZOWE
Przemysław Stankowski   paradontoza   kiretaż  

POLECAMY W SERWISACH