PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy ból zęba nie jest bólem zęba

smn
03-10-2016, 09:06
Kiedy ból zęba nie jest bólem zęba Ból zęba może mieć przyczyny neurologiczne i psychiczne (fot. pixabay)
Ból w obrębie twarzy lub jamy ustnej może być powodowany przez mięśnie, dysfunkcję stawu żuchwowo-skroniowego i oczywiście zęby. Ale przyczyny tego bólu mogą mieć także naturę psychologiczną i neurologiczną.

Ból neuropatyczny występuje rzadko i niestety często wygląda jak ból zęba. – Wielu dentystów myli się w rozpoznaniu jego natury i leczy podejrzany ząb kanałowo lub wręcz go usuwa. Podczas gdy to nie ząb, a nerw jest winny – mówi dr  Andrew Young, dyrektor Kliniki Bólu Twarzoczaszki na University of the Pacific Arthur A. Dugoni School of Dentistry w San Francisco.

- Mózg interpretuje źródło sygnału prawidłowo, gdy ząb się ułamie, rozwija się próchnica lub ropień. Rzadko, ale zdarza się, że problemem jest sam nerw – wyjaśnia dr Young. Wtedy mózg zawodzi i błędnie odczytuje sygnały nerwowe.

A wtedy sytuacja się mocno komplikuje. - Kiedyś w przychodni University of Pacific pojawiła się pacjentka, która narzekała na ząb nr 19 - został on usunięty. Niestety, wkrótce zaczął  ją boleć ząb sąsiedni nr 20. Ten z kolei został przeleczony kanałowo. Jednak ból powrócił raz jeszcze. Po trzech tygodniach pacjentka wróciła od przychodni grożąc, że poda dentystę do sądu. I zrażona, postanowiła przyczynę cierpień usunąć w innej placówce. Tam dentysta wykonał ekstrakcję zęba nr 20. Pacjentka ponownie pojawiła się w przychodni uniwersyteckiej narzekając, że nadal odczuwa ból. Jej problem był spowodowany nadmierną reakcją receptorów nerwowych zębów – wyjaśnia dr Young.

Na ten ból niestety ani antybiotyki, ani środki przeciwbólowe nie pomagają. Z kolei innej pacjentce w jego przychodni usunięto 10 zębów zanim zdiagnozowano  neuralgię nerwu językowo-gardłowego. 

Co powinien zrobić dentysta w przypadku wątpliwości co do przyczyn bólu?
– Powinien wyleczyć to co jest do wyleczenia, a jeśli nic złego się z zębami nie dzieje, to lepiej nic nie robić – radzi prof. Young.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie kanałowe   ekstrakcja   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH