PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kątnice źródłem infekcji groźnymi bakteriami

smn
26-06-2017, 11:28
Kątnice źródłem infekcji groźnymi bakteriami Bioaerozole stanowią ryzyko zakażenia dla personelu i pacjentów gabinetu stormatologicznego (fot. pixabay)
Badania naukowe ujawniły, że zupełnie podstawowe instrumenty stomatologiczne mogą być źródłem patogennych mikroorganizmów.

Strzykawki, zgłębniki, wysokoobrotowe końcówki mogą przenosić patogenne mikroorganizmy w praktyce stomatologicznej - dowodzą holenderskie badania, których celem była ocena szkodliwości bioaerozoli dla pracowników i pacjentów gabinetu dentystycznego.

Zespół badaczy z University of Amsterdam przeanalizował 60 prac badawczych na temat zakażeń krzyżowych, których źródłem były  bioaerozole.

- Ryzyko infekcji wywołanej przez patogeny przenoszące się w formie bioaerozolu może stanowić zagrożenie dla zdrowych pacjentów i osób z obniżoną odpornością organizmu, podobnie jak dla personelu medycznego. Dlatego postanowiliśmy prześledzić literatrę pod kątem dowodów na zakażenia krzyżowe związane z bioaerozolami - napisali w pracy naukowcy z  University of Amsterdam. 

Bioaerozole to organiczne płyny lub cząsteczki stałe rozproszone w powietrzu, w którym utrzymują się przez wiele godzin,  doprowadzając do skażenia powierzchni. 

Badacze analizowali tylko te prace naukowe, które dotyczyły środowiska placówki zdrowia lub gabinetu stomatologicznego, w sumie 62 artykuły. Starali się znaleźć odpowiedź na trzy główne pytania:
- Jakie jest źródło bioaerozoli?
- Z czego składają się bioaerozole?
- Jaki ryzyko niosą dla zdrowia?

W środowisku gabinetu stomatologicznego wiele intrumentów - wysokoobrotowe końcówki, końcówki skalera ultradźwiękowego, turbny, czy  strzykawki przyczyniały się do tworzenia bioaerozoli. Badania prowadzone w szpitalach do tej listy "źródeł" dodają także kichanie, pokasływanie i klimatyzację.

Stwierdzono, że bioaerozole tworzą się w efekcie wielu medycznych procedur i stosowania różnych instrumentów. Ich profil mikrobiologiczny zależał  od miejsca, w którym prowadzono badania i zastosowanej metodologii. W sumie w środowisku gabinetu stomatologicznego naukowcy zidentyfikowali 40 typów mikroorganizmów, a wśród także takie patogeny, jak: wirus opryszczki pospolitej HSV-1 oraz bakteria Legionella pneumophila.

Chociaż  L. pneumophila częściej występowała w szpitalach, jednak badacze natknęli się na opis przypadku, w którym pacjent zaraził się legionellą w gabinecie dentystycznym, przeszedł sepsę i zmarł. W innym przypadku jedna z osób personelu praktyki stomatologicznej zaraziła się opryszczką najprawdopodobniej podczas zabiegu skalingu u pacjenta z aktywnym wirusem  HSV 1.

Jak przyznają holenderscy badacze, minusem ich pracy był brak badań prowadzonych w tym zakresie. Wśród analizowanych przez nich prac aż 31 dotyczyło szpitali, 16 oceniało ryzyko zakażenia krzyżowego w gabinecie stomatologicznym. Co więcej ani jedna praca nie badała  ryzyka, jakim są wirusy w aerozolach. 

Badacze nie wyciągnęli wniosków na temat profilu i ryzyka generowanego przez bioaerozole w praktyce stomatologicznej.
Praca została opublikowana w prestiżowym piśmie PLOS One.

Więcej:  drbicuspid.com 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   gabinet stomatologiczny   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH