PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Karmienie piersią - co za długo to niezrowo

en
18-07-2017, 12:06
Karmienie piersią - co za długo to niezrowo Ostrożnie z karmieniem piersią po drugim roku życia dziecka (fot. pixabay)
To już potwierdzony naukowo fakt - karmienie piersią,  jeśli trwa przez dwa lata lub dłużej, znacznie zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci. Dentyści powinni to matkom uświadamiać, przekonują naukowcy.

Do tego wniosku naukowcy doszli do pewnego stopnia przypadkiem, kiedy analizowali skutki obecności cukru w diecie dzieci. Odkryli, że karmienie piersią, kontynuowane przez dwa lata, wiąże się z zaawansowaną próchnicą dziecięcą, niezależnie od tego, jak wiele cukru dziecko spożywa w pokarmach.

Badanie opublikowało czasopismo American Academy of Pediatrics. W podsumowaniu pracy autorzy skupili się na zniechęcaniu do karmienia piersią, zamiast zachęcać matki do jak najwcześniejszej prewencji próchnicy.

- Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci i powinni móc je karmić tak jak chcą, jednak radzimy aby po skończeniu roku przez dziecko, matki, które nadal karmią piersią, robiły to w porze posiłków, a nie na żądanie. Szczególnie powinny unikać karmienia nocą - piszą autorzy pracy.

Jeśli dziecko jest karmione piersią - ważne, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się zanim skończy rok. Oczywiście dodatkowego znaczenia nabiera staranne mycie zębów - dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Badaniem objęto 1000 dzieci z południowej Brazylii, które były oglądane przez lekarza kilkakrotnie w okresie od 3 miesięcy do lat 5. Okazało się, że te które były karmione piersią powyżej drugiego roku życia, znacznie częściej miały próchnicę, brakowało im zębów lub miały ubytki wymagające wypełnień.

- Dentyści powinni zniechęcać matki do karmienia piersią przez tak długi okres, uświadomić im ryzyko z tym związane - podsumowała pracę prof.  Karen Glazer Peres z University of Adelaide, która prowadziła to badanie w Brazylii

Więcej: pediatrics.aappublications.org

Czytaj także: Kiedy karmienie piersią dziecka zagraża jego zębom

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica dzieci   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH