• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jony srebra wesprą implantologów w walce z powikłaniami

ms
05-11-2015, 15:18
Jony srebra wesprą implantologów w walce z powikłaniami Nanostruktury w walce z bakteriami (foto: pixabay)
Projekt DentaPlas ma znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań występujących po zabiegach implantologicznych. Takie ryzyko, głównie ze względu na infekcje bakteryjne, wcale nie jest małe.

Profilaktyczne aplikowanie antybiotyków nie zawsze przynosi pożądany efekt. Poza tym w ten sposób wzmacnia się szkodliwe zjawisko antybiotykooporności organizmu pacjentów poddawanych zabiegom implantologicznym.

Jest na to rada, tak twierdzą przynajmniej naukowcy z Fraunhofer Institute for Manufacturing Technology and Advanced Materials IFAM w Bremie, pracujący nad projektem DentalPlast.

Niemieccy specjaliści z IFAM z chirurgiczną precyzją potrafią wprowadzić odpowiednią dawkę jonów srebra, pomiędzy dwie warstwy materiału izolującego. Dzięki tak dużej dokładności - równie precyzyjnie zaplanować można czas i intensywność działania czynnika zwalczającego chorobotwórcze bakterie. W tak przygotowanym zestawie membran zasoby jonów srebra są ograniczone, to dobrze, bo ich toksyczne działanie limitowane jest do ściśle określonego czasu (z reguły kilku tygodni).

Twórcy DentaPlas zapewniają, że powłoki o grubości zaledwie 100 nanometrów, pomiędzy którymi znajdują się jony srebra, same mają właściwości antybakteryjne, poza tym są biozgodne i bez problemu można poddawać je sterylizacji. - Mikromembrany pożądane właściwości mechaniczne uzyskują dzięki poddawaniu ich specjalnej obróbce, polegającej m.in. na polimeryzacji plazmowej – zdawkowo wyjaśnia dr. Ingo Grunwald, zawiadujący projektem z ramienia IFAM.

Prezentacja projektu DentaPlas nastąpi 16 listopada podczas targów MEDICA w Düsseldorfie.

Więcej: fraunhofer.de


Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   badania naukowe   powikłania   fluorek srebra  

POLECAMY W SERWISACH