PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jeszcze o bateriach w jamie ustnej palacza

en
11-05-2017, 09:38
Jeszcze o bateriach w jamie ustnej palacza Palenie gruntownie zaburza równowagę bakteryjną w jamie ustnej (fot. pixabay)
W jamie ustnej palacza inne gatunki bakterii znajdują korzystne warunki rozwoju niż u osoby niepalącej. W największym przeprowadzonym do tej pory badaniu stwierdzono, że zdecydowanie szybciej w ustach palaczy rosną paciorkowce odpowiedzialne za próchnicę. Ostatnio badacze wzięli pod lupę także drobnoustroje zasiedlające kieszonki przyzębne.

Potwierdzono naukowo, że palenie papierosów zwiększa ryzyko paradontozy. Istnieją także dowody, że nałóg ten oddziałuje na bakterie w głębokich kieszonkach przyzębnych. Jednak nadal wpływ nikotynizmu u osób zdrowych jest słabo poznany. Stąd pomysł by badać wpływ palenia na bakterie w głębokich kieszonkach przyzębnych u osób zdrowych i osób z paradontozą.

Próbki biofilmu poddziąsłowego były pobierane od pacjentów z chorobą dziąseł (9 palaczy i 30 osób wolnych od nałogu) oraz od zdrowych pacjentów (18 palaczy i 37 niepalących). Analiza genetyczna wykazała 25 różnych gatunków bakterii.

Jak można się było spodziewać palenie tytoniu promuje rozwój patogenicznych drobnoustrojów poddziąsłowych (a szczególnie rodzaju Treponema), ogranicza natomiast wzrost drobnoustrojów odpowiedzialnych za dobry stan dziąseł.

Więcej: bmcoralhealth.biomedcentral.com

Czytaj także: 
Jak palenie papierosów wpływa na bakterie w jamie ustnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
palenie tytotniu   bakterie   paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH