PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jeszcze jedno badanie nad skutkami oddziaływania na organizm bisfenolu A

15-10-2012, 06:09
Uwaga na bisfenol A (foto: sxc.hu)
Uwaga na bisfenol A (foto: sxc.hu)
Dzieci, których zęby leczono przy pomocy plomb dentystycznych zawierających bisfenol A (BPA), mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe, agresywne tak wynika z badań opublikowanych miesiąc temu w czasopiśmie Pediatrics przez Nancy Maserejian, epidemiologa z New England Research Institutes w Watertown (Massachusetts, USA).

Uczona przeanalizowała zachowania 534 dzieci, które miały co najmniej dwa wypełnienia z materiału zawierającego bisfenol A (BPA).

Nancy Maserejian, twierdzi, że zauważalne efekty pojawiają się mniej więcej po pięciu latach od założenia tego typu plomb. Takich efektów nie zaobserwowano w przypadku wypełnień amalgamatowych już dawno temu uznanych za szkodliwe.

Prof. Burton Edelstein, dentysta dziecięcy z Columbia University przypomniał, że właśnie BPA w połowie lat 90-tych powszechnie stosowano, zastępując nim plomby amalgamatowe. Nowy materiał był postrzegany jako bardziej naturalny (ze względu na wygląd) i jako ten, który nie prowadzi do skutków ubocznych.

Jak wiadomo, bisfenol A został umieszczony przez UE na liście substancji szkodliwych dla zdrowia.

Prof. Burton Edelstein, komentując wyniki badań Nancy Maserejian, stwierdził, że jest to sygnał, aby jeszcze większy wysiłek skierować na profilaktykę. Z pewnością lepiej jest, aby w naszym uzębieniu materiały inne niż, te które człowiek dostał od matki natury pojawiały się w miarę możliwości jak najpóźniej i oczywiście jak najrzadziej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH