• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest szczepionka na próchnicę! Na razie u myszy

en
22-09-2017, 11:04
Jest szczepionka na próchnicę! Na razie u myszy Czyżby przełom w walce z próchnicą? (fot. pixabay)
Szczepionka na próchnicę to najnowszy produkt chińskich naukowców. Dobrze się sprawdza na razie na gryzoniach.

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Huimin Yan z Wunan Institute of Virology przy Chińskiej Akademii Nauk opracował szczepionkę na próchnicę. Innowacyjny lek przeszedł już kolejną serię eksperymentów na zwierzętach.

Szczepionka ma formę zastrzyku, zawiera dawkę białka, które skutecznie usuwa nalot nazębny. Wstępne badania udowodniły skuteczność na poziomie 64 proc. Co oznacza ni mniej nie więcej, że pacjenci nadal muszą dbać o zęby w dotychczasowym reżimie - czyli dwa razy dziennie.  To nadal jednak fantastyczna perspektywa dla profilaktyki, a nawet leczenia wczesnej próchnicy (co dotyczy średnio jednej trzeciej pacjentów).

Jej działanie opiera się na białkach produkowanych przez bakterię Streptococcus mutans - głównego sprawcy zmian próchnicowych. Łączone są białkami pozyskiwanymi ze szczepów bakterii E. coli. Prototyp szczepionki podawano laboratoryjnym myszom w formie sprayu do nosa.  Lek usuwał płytkę nazębną w 64,2 proc. i odwracał zmiany próchnicowe w 53,9 proc.

Ten lek to wielka nadzieja w walce z próchnicą, jednak poza głosami pełnymi optymizmu są i sceptyczne. British Dental Association oceniło efekt pracy chińskich naukowców jako bardzo ciekawy,  ale podkreśla że przed szczepionką, która skutecznie pokonałaby szkodliwość diety bogatej w cukier, jest nadal długa droga.

Niezależnie od wszystkiego ta szczepionka to niemal Święty Graal stomatologii, może miliony ludzi uwolnić od cierpienia, a systemy służby zdrowia od gigantycznych wydatków.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH