• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest próchnica? Zastosuj profilaktykę zamiast borowania.

ws
08-12-2015, 12:52
Jest próchnica? Zastosuj profilaktykę zamiast borowania. Łagodnie z próchnicą (foto: pixabay)
Dość odważne oświadczenie wydali naukowcy z University of Sydney, którzy utrzymują, że próchnica, we wczesnym stadium rozwoju, nie wymaga leczenia stomatologicznego.

Tak uważa m.in. kierujący badaniami prof. Wendell Evansof z University of Sydney. W czym rzecz? Otóż próchnica – jak wiadomo – w początkowym stadium nie rozwija się gwałtownie. Naukowcy z Australii zaobserwowali w trakcie wieloletnich badań, że prawdziwe kłopoty zaczynają się dopiero po sześciu – ośmiu latach od pierwszych ognisk, znamionujących próchnicę. Czas ten trzeba wykorzystać do zastopowania i odwrócenia niebezpiecznych zmian chorobowych.

Specjaliści z University of Sydney opracowali na tę okoliczność program Caries Management System (CMS). Głównymi elementami tego projektu są systematyczne zabiegi higieniczne, połączone z określoną dietą. 

Wdrożenie CMS wiąże się z koniecznością aplikowania przez dentystów na powierzchniach zębów, zagrożonych próchnicą, preparatów o wysokiej koncentracji fluoru.

Kolejnym zaleceniem jest stosowanie specjalnej techniki szczotkowania zębów, której uczą zainteresowanych wcześniej przeszkolone osoby. Ważne jest oczywiście unikanie spożycia produktów spożywczych z dużą zawartością cukrów. Nadrzędnym zaleceniem jest częste monitorowanie stanu uzębienia.

Wskazania te z pewnością nie stanowią rewolucji w dbałości o zęby. Okazuje się jednak, że wdrożony i ściśle realizowany przez siedem lat system CMS, pozwolił w grupie wyodrębnionych pacjentów - zmniejszyć konieczność stosowania tradycyjnych technik leczenia zębów związanych m.in. z borowaniem od 30 do 50 proc. ( w porównaniu do grupy kontrolnej).

Wyniki australijskich badań opisano w czasopiśmie "Community Dentistry and Oral Epidemiology".

Więcej: sydney.edu.au

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   fluor   próchnica statystyki  

POLECAMY W SERWISACH