PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jeden zastrzyk, zamiast leczenia kanałowego

ms
23-11-2015, 08:41
Jeden zastrzyk, zamiast leczenia kanałowego Sagar Kaushik
Nazywa się Sagar Kaushik i właśnie skończył studia na University of Alabama (Birmingham USA). Może być sławny, bo wymyślił procedurę, która w prosty sposób ratuje zęby, przeznaczone do leczenia kanałowego.

Jedna ze standardowych procedur w stomatologii, być może straci na znaczeniu dzięki osiągnięciom Sagara Kaushika, któremu udało się opracować formułę skutecznego leczenia zębów, spełaniającą takie samo zadanie co leczenie kanałowe.

Zasadniczym elementem nowej techniki jest nanożel uzupełniony dwoma antybiotykami: metronidazolem i cyprofloksacyną oraz wzbogacony tlenkiem azotu.

W zestawie tym nie znajduje się minocyklina, stosowana we współczesnej terapii. To ona odpowiedzialna bywa za przebarwienia zębów, ma także inne, niekorzystne skutki uboczne.
Zastrzyk z nanożelu powoduje powolne uwalnianie się antybiotyków w ognisku zapalnym. Okres ten wynosi od 4 do 6 tygodni. Sagar Kaushik zapewnia jednak, że czas ekspozycji wkrótce uda się wydłużyć do 5 – 6 miesięcy. Ważne, aby lek był uwalniany stopniowo w równych dawkach.

Ważne, że struktura żelu sprzyja namnażaniu się nowych naczyń krwionośnych.

Badania Sagara Kaushika zainspirowane były pracą prof. Ho-Wook Jun, specjalisty z zakresu inżynierii biomedycznej, który opracował formułę wyzwalającą namnażanie tkanki kostnej oraz naczyń krwionośnych w zniszczonych obszarach mięśnia sercowego.

Więcej: uab.edu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH