PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Japończycy anonsują przełomowy materiał w branży stomatologicznej

ms
05-06-2014, 14:08
Japończycy anonsują przełomowy materiał w branży stomatologicznej Japończycy anonsują przełomowy materiał w branży stomatologicznej
Szczelny, estetyczny, trwały, biozgodny i łatwy w użyciu - takie zalety wymieniane są jednym tchem przy opisie właściwości cyrkonu - materiału, który otworzył drzwi do lepszego zaspokojenia potrzeb dentystów, a przede wszystkim ich pacjentów.Teraz, za sprawą japońskiej firmy Kuraray Noritake Dental, drzwi te zostały otwarte jeszcze szerzej.

Pierwszy na świecie materiał, łączący wysoką wytrzymałość na impulsy mechaniczne, niezwykłą trwałość i odporność na niekorzystne warunki hydrotermiczne - anonsują naukowcy z japońskiej firmy Kuraray Noritake Dental.

Jedną z zalet cyrkonu nowej generacji jest to, iż w trakcie prób przeprowadzonych w zmiennych warunkach hydrotermicznych tetragonalna struktura krystaliczna cyrkonu nie przechodzi w fazę polimorficzną jednoskośną, co w sposób zdecydowany odbijało się dotychczas na wytrzymałości wykonywanych z cyrkonu produktów.

Zmodyfikowany cyrkon ma jeszcze jedną pożądaną właściwość - wyjątkowo dużą sprężystość przy dynamicznych odkształceniach.
Ważne jest także to, że technologia wytwarzania japońskiego materiału nie wymaga realizowania operacji prasowania izostatycznego na gorąco HIP, który dotychczas był niezbędny w celu usunięcia wewnętrznej porowatości w odlewach (HIP umożliwia również zagęszczanie proszków metalicznych, polimerowych, ceramicznych i kompozytowych w stanie stałym).

Nowy cyrkon w trakcie prób Kuraray Noritake Dental (tabelka)

Rodzaj testu

Jednostka

Materiał konwencjonalny

Nowy materiał

Trzypunktowe ugięcie

MPa

900 – 1200

(taśma o grubości 0,2 mm i szer. 4 mm)

1500

(taśma o grubości 0,2 mm i szer. 4 mm)

Wytrzymałość na złamanie

MPa/mkw.

4 -5

12

Przyspieszonego starzenia

proc.

80 proc.

poniżej 1 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   materiały stomatologiczne   Noritake   cyrkon  

POLECAMY W SERWISACH