PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jakie leki przeszkadzają w przyjmowaniu się implantów

kan
29-11-2016, 09:43
Jakie leki przeszkadzają w przyjmowaniu się implantów Leki na nadciśnienie wspomagają proces osteointegracji (fot. pixabay)
Niektóre z leków oddziałują na metabolizm kości, na sposób w jaki komórki kości usuwają uszkodzenia, dzielą się lub obumierają.  Beta blokery i leki na zgagę mogą zdecydować o powodzeniu wszczepiania implantów. Warto pytać pacjentów czy je zażywają.

- Powodzenie zabiegu wszczepiania implantu zależy głównie od tego czy kość „zaakceptuje” implant i stworzy połączenie między żywą tkanką kostną a powierzchnią implantu – mówi prof. Faleh Tamimi z McGill Faculty of Dentistry, w Kanadzie. Niektóre z leków oddziałują na metabolizm kości oraz sposób w jaki komórki kości usuwają uszkodzenia, dzielą się lub obumierają.

Zespół badawczy przeanalizował dane na temat osteointegracji stomatologicznych implantów zebrane od pacjentów z East Coast Oral Surgery Clinic w Moncton (Nowy Brunszwik), w okresie 2007-2015. Efekty leczenia zaobserwowane u ludzi następnie potwierdzili w doświadczeniach na szczurach.

- Wierzymy, że nasze badania stanowią też ważną wskazówkę dla bardziej rozległych interwencji jak wymiana stawu biodrowego, czy kolanowego. Ten sam mechanizm i w szczęce, i w kolanie powoduje hamowanie wzrostu komórek kości, takie same procesy gojenia przebiegają we wszystkich tkankach kostnych organizmu – mówi prof. Tamimi. 

Naukowcy przeanalizowali wyniki 1499 zabiegów wszczepiania implantów u 728 pacjentów.
327 zabiegów przeprowadzono u 142 osób, które przyjmowały beta-blokery na nadciśnienie, zaś 1172 u 586 pacjentów które nie były leczone beta-blokerami. W pierwszej grupie implanty zostały odrzucone u 0,6 proc. pacjentów przyjmujących beta-blokery, w drugiej grupie liczba nieudanych zabiegów była niemal siedmiokrotnie wyższa.

- Przystępując do tego badania, wiedzieliśmy że beta-blokery nasilają proces formowania się kości, stąd podejrzenie, że mogą także zmniejszać ryzyko odrzucenia przeszczepu. Niemniej jednak nie sądziliśmy, że różnica będzie tak znaczna między pacjentami leczonymi beta-blokerami a tymi, którzy ich nie stosują - podsumował wyniki prof. Tamimi.

Leki, których przed zakładaniem implantów należy unikać, to leki na zgagę.
Taki wnioski płyną z analizy 1773 przypadków wszczepienia implantów u 799 pacjentów; 133 implanty wszczepiono 58 pacjentom, którzy zażywali leki na zgagę (6,8 proc. nieudanych zabiegów), 1640 u 741 pacjentów nie przyjmujących tych leków (3,2 proc. nieudanych zabiegów).

- Od dawna wiadomo, że tego typu leki zmniejszają absorpcję wapnia w kościach i ogólnie nasilają ryzyko złamań. Jak widać, to oddziaływanie powinno być także brane pod uwagę przed planowanym wszczepianiem implantów.


Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   implanty  

POLECAMY W SERWISACH