PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaki lokal nie nadaje się na gabinet

Aleksandra Mierzwa
26-06-2017, 07:50
Jaki lokal nie nadaje się na gabinet Ważnym kryterium wyboru lokalu jest kierunek świata oraz ilość światła jaka wpada do wnętrza (fot. Maka Studio)
Na co zwracać szczególnie uwagę szukając lokalu na gabinet stomatologiczny? O tym co ważne i nie zawsze oczywiste dla inwestora pisze arch. Aleksandra Mierzwa, z firmy Maka Studio Architektury.

Punktem wyjścia na początkowym etapie poszukiwań miejsca na klinikę jest planowana liczba gabinetów oraz potrzebny metraż, który spełni zakładany cel. Warto też pamiętać, że oprócz gabinetów i poczekalni, należy wygospodarować  miejsce na zaplecze socjalne.

Na potrzeby pierwszego rekonesansu możemy założyć, że wygodny gabinet trzystanowiskowy powinien mieć powierzchnię 100-140 mkw., natomiast ekonomiczna wersja dwu gabinetowa może się zmieścić nawet na powierzchni 45-50 mkw. W przypadku jednostanowiskowego gabinetu potrzebna jest jeszcze przestrzeń na ciąg sterylizacyjny (nieco ponad minimalne 8 mkw.). Dlatego minimalna powierzchnia dla  praktyki powinna mieć większą powierzchnię, czyli ok 12 mkw.

Te wstępne założenia najlepiej jednak skonsultować z architektem, który zrealizuje docelową aranżację gabinetu, gdyż na funkcjonalność i możliwość wykorzystania metrażu, ogromny wpływ ma także kształt lokalu.

Wybierając lokal na praktykę trzeba także zaplanować miejsce na pomieszczenie socjalne (fot. Maka Studio)

Cechą praktycznie dyskwalifikującą lokal jest zbyt mała liczba okien. Nie może być on długi, wąski,  wchodzący wgłąb biurowca, bo taki będzie najczęściej słabo oświetlony. Lokal przeznaczony na gabinet medyczny nie może mieć tylko jednego czy dwóch okien, ponieważ zgodnie z wymogami BHP musi być dobrze oświetlony światłem dziennym. Wybierając pomieszczenie sprawdźmy kierunki świata oraz ilość światła jaka wpada do wnętrza. Zbyt duże natężenie światła nie jest pożądane, a ekspozycja południowa będzie wymagała wykonania klimatyzacji.

Kolejne ważne kryterium to połączenie z innymi lokalami. Klinika musi stanowić odrębną niezależną część budynku, mieć własne wejście i taki układ przestrzenny, by można ją było odizolować od pomieszczeń użytkowanych w inny sposób. Wejście do gabinetu nie może prowadzić przez pomieszczenia nie związane z praktyką, jak również nie może być przejściowe czy pełnić funkcji komunikacyjnej. Warto zwrócić też uwagę, czy nie znajduje się poniżej poziomu terenu.

Lokal ma spełniać wymogi przeciwpożarowe, które narzucają długość przejść i dojść na drogach ewakuacyjnych. Dlatego na etapie tworzenia projektu budowlanego trzeba go skonsultować także z rzeczoznawcą do spraw pożarowych. Na szczęście jest to zazwyczaj formalność.

www.maka.studio

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH