PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaka lampa powinna świecić nad unitem stomatologicznym?

ms
01-04-2015, 10:54
Jaka lampa powinna świecić nad unitem stomatologicznym? Wybieramy oświetlenie do gabinetu stomatologicznego (fot. Fotolia/PTWP)
Lampa oświetlająca pole zabiegowe nad unitem musi być niezawodna, przyjazna dla osób przy niej pracujących, powinna też w maksymalny sposób ułatwiać realizację zabiegów stomatologicznych. Co to jednak oznacza w praktyce?

Lista wymogów stawianych współczesnym lampom stomatologicznym liczy kilkadziesiąt pozycji. Kilka jest strategicznych, kilkanaście ważnych, reszta warta rozpatrzenia. W tym odcinku cyklu przedstawiamy przegląd wymogów strategicznych i niektórych ważnych, w kolejnym poruszymy m.in. zagadnienia związane z żywotnością lamp stomatologicznych i efektywnością ich pracy.

WYMOGI STRATEGICZNE 

Współczynnik oddawania barw

Polska Norma PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach" mówi, że w pomieszczeniach, w których pracują stomatolog i personel pomocniczy funkcjonować powinny lampy mające współczynnik oddawania barw co najmniej Ra 80. Spełnienie tych wymogów sprawi, że kolory postrzegane przez oko człowieka widoczne w takim źródle światła są bliskie tych rejestrowanych przy świetle słonecznym. Bliskie, bo Ra 100 zarezerwowane jest dla widma białego, wówczas kolory praktycznie nie różnią się od tych rejestrowanych przy pełnym słońcu.
Nie trudno zgadnąć, iż dla lampy stomatologicznej im większy współczynnik Ra, tym lepiej.
Wartość Ra wahać się może od 0 do 100 jednostek. W przypadku gdy Ra wynosi 0 - oznacza to tyle, że mamy do czynienia ze źródłem światła monochromatycznego.

Natężenie oświetlenia

Wielkość fizyczna, określająca gęstość strumienia świetlnego padającego na jednostkę powierzchni. Niemal zupełna ciemność odpowiada wartość 5 luksów (lx). Z kolei maksymalna jasność, powyżej której ludzkie oko w niewielkim stopniu rejestruje różnice w natężeniu oświetlenia to 1000 lx.
W gabinecie stomatologicznym zalecane są różne wartości oświetlenia, w zależności od pełnionej funkcji oświetlonego obszaru:
- pole zabiegowe (jama ustna pacjenta): co najmniej. 5000 lx (takie natężenie oświetlenia powinna zapewnić lampa stomatologiczna);
- w miejscu pracy (oświetlenie nad pacjentem) 1000 lx;
- oświetlenie ogólne - 500 lx,
Wartości takie podaje Polska Norma PN-EN 12464-1:2012.
Wygenerowanie przez elementy emitujące fale elektromagnetyczne w paśmie widzialnym o natężeniu 5000 lx związane jest z koniecznością zapewnienia dość dużej dawki energii. Tam gdzie energia, tam często pojawia się ciepło. Zatem problemem związanym z pracą lamp stomatologicznych jest konieczność odprowadzania nadmiaru wyzwalanej energii cieplnej. Czyni się to poprzez specjalne systemy radiatorów pochłaniających ciepło. Może to jednak nie wystarczać i konieczne jest zapewnienie chłodzenia poprzez odprowadzanie mechaniczne powietrza (chłodzenie). Warto zatem zwrócić uwagę czy zbyt głośna praca wentylatora nie obniża komfortu wielogodzinnej pracy w gabinecie stomatologicznym.
Temperatura pracy lampy jest istotna, gdy jest zbyt wysoka - zdecydowanie skraca żywotność elementów emitujących światło, poza tym może wpływać na zmianę współczynnika barw. Okazać się może, że to na co patrzy dentysta przy dopiero co włączonej lampie inaczej będzie wyglądać po dłuższym czasie jej pracy. Poza tym komfort przebywania w dodatkowo nagrzanym gabinecie nie należy do wysokich.
Warto wybrać konstrukcje lamp, w których efektywne odprowadzenie ciepła nie wymaga mechanicznych systemów chłodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE
oświetlenie gabinetu  

POLECAMY W SERWISACH