PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak złe nawyki na bruksizm wpływają

en
03-01-2017, 11:23
Jak złe nawyki na bruksizm wpływają Używki sprzyjają bruksizmowi (fot. pixabay)
Alkohol, papierosy i kawa mogą prowadzić do bruksizmu – nawyku niszczącego zęby, dowodzi międzynarodowy zespół naukowców.

Według zebranych danych palenie tytoniu zwiększa ryzyko zgrzytania zębami przez sen więcej niż dwukrotnie, w nieznacznie mniejszym stopniu na bruksizm narażeni są ci, którzy piją nadmiernie alkohol. Niestety nawet lżejsze używki, takie jak kawa, mogą mieć równie zgubny wpływ na zęby. Dzienne spożycie na poziomie 76 mg kofeiny, co równa się ośmiu filiżankom małej czarnej, zwiększa ryzyko bruksizmu półtora raza w porównaniu z osobami nie sięgającymi po ten stymulant.

Naukowcy przeanalizowali wyniki siedmiu badań, w których w sumie wzięło udział ponad 10 tys. pacjentów w wieku od 18 do 55 lat.

Zgrzytanie zębami podczas snu towarzyszy także nadmiernemu stresowi, powodując zakłócenia w nocnym odpoczynku. Zwykle występuje we wczesnej fazie snu i dotyka blisko 10 proc. populacji dorosłych mieszkańców USA.

Jak zaznaczają eksperci, choć na bruksizm nie ma lekarstwa, jednak unikanie kofeiny i nikotyny przed snem może pomóc. W ramach walki z dewastującym zęby odruchem zaleca się zmianę pozycji podczas snu, stosowanie technik relaksacyjnych - joga, nastrojowa muzyka, ciepła kąpiel, zielona herbata – także może osłabić skutki bruksizmu.

Praca ukazała się na łamach czasopisma Journal of American Dental Association.

Więcej: jada.ada.org

Czytaj także: Czy leczenie bruksizmu botoksem jest bezpieczne?
Ochraniacze na zęby wyleczą z bruksizmu i nie tylko

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bruksizm   zęby  

POLECAMY W SERWISACH