PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak stymulować odbudowę szkliwa

ms
12-11-2015, 11:53
Jak stymulować odbudowę szkliwa Ameloblasty w działaniu
Badania naukowe, prowadzone w NYU College of Dentistry, są kolejnym krokiem do sterowania procesami regeneracji szkliwa zębów.

Struktura szkliwa generowana jest dzięki ameloblastom, wytwarzającym zmineralizowaną macierz szkliwa. Sekrecyjne ameloblasty bezpośrednio oddziałują na procesy produkcji i mineralizacji macierzy szkliwa. W początkowym stadium amelogenezy szkliwo zawiera do 30 proc. białek. Ich ilość stopniowo maleje, w miarę rozwoju mineralizacji (zmiany morfogenetyczne, stechiometryczne, a także zmiana rozpuszczalności kryształów szkliwa).

Początkowo precypitacja następuje na cienkiej warstwie tworzącej się w sąsiedztwie wydzielniczych ameloblastów, w kolejnym etapie dochodzi do wzrostu kryształów apatytowych. Co stymuluje te procesy?

Jony wapnia są magazynowane w retikulum endoplazmatycznym komórki. W wielu komórkach białko STIM1  pełni funkcje sensora w siateczce śródplazmatycznej. Dzięki temu zachowany jest odpowiedni poziom jonów wapnia. W momencie gdy jest on zbyt niski, następuje reakcja STIM1 z kanałem ORAI w błonie komórki, dzięki  czemu następuje ściśle sterowany napływ jonów wapnia z krwi do komórki. Defekty w szkliwie zapewne są spowodowane genetycznymi mutacjami oddziałującymi na białko STIM1 w siateczce śródplazmatycznej lub na kanał błonowy ORAI.

Według kierującego badaniami prof. Rodrigo Lacruza, pracującego w Department of Basic Science and Craniofacial Biology w NYU College of Dentistry, dokładne poznanie procesów sterujących przepływem jonów wapnia umożliwi w niedalekiej przyszłości stymulowanie mechanizmów sprzyjających regeneracji szkliwa.

Praca amerykańskich naukowców została zaprezentowana w Scientific Reports (5:15803) pod tytułem “Dental enamel cells express functional SOCE channels”.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szkliwo   badania naukowe   regeneracja zębów  

POLECAMY W SERWISACH