PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak skutecznie obniżyć przed zabiegiem poziom strachu pacjenta

ms
02-01-2017, 10:08
Jak skutecznie obniżyć przed zabiegiem poziom strachu pacjenta Jak niwelować strach przed zabiegiem stomatologicznym (foto: pixabay)
Ból przede wszystkim, ale także widok igły lub wiertła w ręku dentysty – prześladują wielu pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Strach ten można w prosty sposób zredukować. W jaki sposób?

Metodę redukcji poziomu strachu Sung-Hwan Choi z Yonsei University (Korea) przetestował na grupie 52 pacjentów. We wszystkich przypadkach dokonywano ekstrakcji zatrzymanych zębów mądrości. Uczestników eksperymentu podzielono na dwie równie liczne grupy, przy czym podział ten był całkowicie przypadkowy.

Jedna grupa pacjentów przed zabiegiem otrzymywała ulotkę ze standardową informacją zawartą w Korean Dental Association Informed Consent, a dotyczącą ekstrakcji zębów mądrości i możliwych powikłaniach, które mogą być następstwem zrealizowanego zabiegu.

Druga grupa osób, przed rozpoczęciem zabiegu otrzymała podobną informację, zawierającą taką samą treść, ale podaną w formie audiowizualnej.

Ekstrakcję realizowała dwójka dentystów. Przy czym każdy z nich miał taką samą liczbę osób z jednej i z drugiej grupy biorącej udział w eksperymencie (po 26 uczestników).

Pacjenci po ekstrakcji dostawali do ręki formularz, w którym oceniali poziom bólu doświadczanego podczas stomatologicznego zabiegu.

Okazuje się, że zdecydowana większość pacjentów, którym zaprezentowano przebieg zabiegu i ewentualne powikłania z niego wynikające, przy pomocy technik audiowizualnych - poziom odczuwanego bólu określali jako mniej dotkliwy (w porównaniu do tych uczestników, którzy informowani byli przy pomocy standardowego folderu KDAIC).

Po tygodniu od zrealizowania zabiegu (podczas zdjęcia szwów) jeszcze raz pacjenci zapytani zostali o poziom odczuwania bólu i o zapamiętane konsekwencje zabiegu wynikające z ekstrakcji. Okazuje się, że i tym razem w odczuciu, i w pamięci, osób instruowanych za pomocą fonii i obrazu - odczucie bólu miało mniejszy poziom niż wśród, tych którzy czytali uświadamiające ulotki. Tak było niezależnie od tego, że instruowani za pomocą audiowizualnego zapisu zapamiętywali więcej szczegółów na temat powikłań, które mogą powstać po ekstrakcji.

Więcej: Journal and Oral and Maxilofacial Sugery (vol. 73, pp. 2087-2092).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mądrości   dentofobia   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH