PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak rozmawiać z pacjentami o suplementacji witaminy D

smn
16-11-2016, 08:55
 Jak rozmawiać z pacjentami o suplementacji witaminy D Witaminę D najlepiej uzupełniać przebywając na słońcu (fot. pixabay)
To dobrze, że powszechna świadomość znaczenia witaminy D w organizmie jest coraz większa. W tym także coraz więcej wiadomo na temat jej ochronnego działania przed chorobami dziąseł. Jednak warto przypominać pacjentom, że niedobór, ale i nadmiar witaminy D jest szkodliwy.

Przypomnijmy ogólnie znane fakty o „witaminie słońca”:
- jest kluczowa dla ogólnego zdrowia, w tym także dla zdrowia tkanki dziąseł, (tu szczegółowe informacje na łamach infoDENT24.pl), 
- inne witaminy i składniki pokarmowe są potrzebne, by oddziaływała skutecznie,
- długoterminowe zażywanie wysokich dawek witaminy D, jako suplementu diety, może być groźne dla życia.

Reguła złotego środka
Oddziaływanie witaminy D, jako suplementu, przebiega klasycznie według wykresu o kształcie litery U. Jej niedobór powoduje różne choroby (na przykład problemy z dziąsłami), podobnie jak jej nadmiar. Skutki przedawkowania witaminy D to zaburzenia pracy serca, które mogą doprowadzić do zawału, udaru mózgu, tworzenia się kamieni nerkowych. Dlatego ci pacjenci, którzy w ramach terapii chorób przyzębia zażywają suplementy witaminy D powinni sprawdzić jej stężenie w organizmie.
Jedyną metodą jest wykonanie specjalnego testu badającego stężenie w układzie krwionośnym 25(OH)D (czyli aktywnej formy witaminy D).

Zdrowe źródła witaminy D
W dobie łatwo dostępnych suplementów zawsze warto przypominać, że podstawowym źródłem „witaminy słońca” powinno być przebywanie na słońcu. A drugim - potrawy bogate w składniki działające przeciwzapalnie, takie jak olej z wątroby dorsza, dziki łosoś, makrela, śledź, sardyny i jaja od kur "chodzących wolno". Co więcej te same pokarmy dostarczają składników niezbędnych do wyprodukowania witaminy D przez organizm.

I dopiero następnym w kolejności źródłem witaminy D są suplementy. Na rynku można kupić dwie formy witaminy D3 i D2. Przy czym ta pierwsza lepiej jest przyswajana i tworzy większe ilości w organizmie witaminy D. Poza tym warto też uświadomić pacjentom że suplementy witamy D należy przyjmować z tłuszczami, ponieważ rozpuszcza się ona właśnie w tłuszczach. I druga sprawa, nie mniej ważna jest odpowiednia suplementacja witaminy A i K2.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
witamina D   choroby dziąseł  

POLECAMY W SERWISACH