PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przekonywać rodziców do korekcji wad zgryzu dzieci

ms
28-09-2017, 09:16
Jak przekonywać rodziców do korekcji wad zgryzu dzieci Lek. dent. Robert Białach, z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia (foto: archiwum)
Dlaczego prawidłowo ustawione zęby u dziecka są tak istotne? Kilka argumentów, przydatnych w rozmowie z rodzicami dzieci - przedstawia lek. stom. Robert Białach, zajmujący się ortodoncją w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Przede wszystkim zaniechanie leczenia u dziecka zwiększa ryzyko problemów w wieku dorosłym. Krzywy zgryz u malucha może w istotny sposób wpłynąć nie tylko na jego funkcjonowanie, ale również zdrowie.

Wady zgryzu mogą:
- predysponować dziecko do problemów z zębami w przyszłości (przeciążenia zębów, które mogą sprzyjać osłabieniu szkliwa, zgrzytaniu, kruchości, choroba okluzyjna zębów, utrudniona higiena jamy ustnej zwiększająca ryzyko próchnicy, stanów zapalnych i chorób dziąseł),
- doprowadzać do zmian w wyglądzie (asymetria twarzy, zaburzone proporcje, zaawansowane wady zgryzu zmieniają rysy twarzy, wyostrzają je np. zgryz otwarty, tyłozgryz),
- wpływać na układ pokarmowy (podrażnienie żołądka na skutek problemów z przeżuwaniem jedzenia),
- powodować problemy z oddychaniem (zamiast przez nos dziecko oddycha przez usta),
- prowadzić do wad wymowy (seplenienie),
- powodować wady postawy (pozycja zębów wpływa na stabilizację czaszki, zaś czaszka wpływa na właściwą pozycję ciała),
- skutkować zaburzoną motoryką i stabilizacją ciała (zaawansowane wady zgryzu mogą przeciążać cały układ mięśniowo-szkieletowy).

Wady postawy u dzieci a zęby
Wady zgryzu a wady postawy, szczególnie u dzieci i młodzieży mają często wspólny mianownik. Nieprawidłowo ustawione zęby wpływają na zwiększone napięcie mięśni twarzy, a to z kolei może powodować poprzednią pozycję głowy, dalej napięcia szyi i karku. Konsekwencją mogą być wady postawy takie jak lordoza odcinka lędźwiowego i szyjnego, kifoza. Wielu badaczy zwraca również uwagę na większą częstotliwość występowania skoliozy u osób z wadami zgryzu, szczególnie skoliozy idiopatycznej o nieznanym źródle. Rodzice rzadko łączą te dwa aspekty i pomocy dla dziecka szukają u ortopedy, zamiast u ortodonty.

Jak zapobiegać wadom zgryzu u dziecka?
Specjaliści przyznają, że choć na rozwój niektórych nieprawidłowości u dziecka nie mamy wpływu, to warto podjąć kroki zaradcze przed pojawieniem się problemu. Co może powodować wady zgryzu?

- Zbyt długie stosowanie smoczka u dziecka np. powyżej 3. roku życia, długotrwałe karmienie butelką, zbyt miękka dieta, ssanie kciuka czy oddychanie przez usta w dzieciństwie – wszystkie te nawyki mają niekorzystny wpływ na rozwój zgryzu dziecka i mogą skutkować nieprawidłowościami w ułożeniu zębów. To ważne, abyśmy wykluczyli złe nawyki jak najwcześniej, aby uniknąć leczenia ortodontycznego w przyszłości – wyjaśnia Robert Białach.

Jakie aparaty ortodontyczne dla dzieci i nastolatków?
W ramach diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG cefalometrycznego oraz pantomograficznego. Wybór aparatu zależy od wieku pacjenta oraz rodzaju wady. Od tego zależy również długość procesu leczenia - trwa on średnio od 18 do 36 miesięcy.

SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH