PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przekonać pacjenta do nitkowania zębów

smn
04-07-2017, 10:47
Jak przekonać pacjenta do nitkowania zębów Dyskusji na temat nitkowania cd (fot. archiwum)
Nitkowanie jest szczególnie zalecane pacjentom o wyższym ryzyku próchnicy i ci powinni być zachęcani do stosowania nici dentystycznej na co dzień. Strategię postępowania z takimi pacjentami przedstawia artykuł w Journal of Evidence-Based Dental Practice.

Największa do tej pory analiza 25 przeglądowych prac naukowych podważyła wiarę w skuteczność nitkowania. Dowody na korzyści, jakie miało ono przynosić w dłuższej perspektywie czasu, okazały się bardzo słabe. Ponadto nitkowanie przestało być rekomendowane w aktualnych amerykańskich zaleceniach  dietetycznych (2015-2020 Dietary Guidelines for Americans).

Jednak autorzy pracy, która właśnie ukazała się w Journal of Evidence-Based Dental Practice podkreślają, że dotychczasowe badania nie wzięły pod uwagę po pierwsze faktu, że nie oceniano praktycznych umiejętności nitkowania, a także nie weryfikowano informacji  podawanej przez pacjentów na temat sposobu i częstotliwości nitkowania. W praktyce każdego dentysty nie brakuje pacjentów, którzy w krótkiej i w długiej perspektywie czasu odnoszą korzyści z dokładnego nitkowania zębów.  

Takim opisywanym przez nich przypadkiem jest na przykład trzylatek, u którego w trzech miejscach dwa zęby dotykają do siebie. Autorzy argumentują, że w tych miejscach rodzice powinni do czyszczenia zębów dziecka stosować nić, gdyż szkliwo na mleczakach jest cienkie i próchnica może się szybko rozwinąć.

U takich pacjentów regularne czyszczenie zębów, ograniczanie spożycia cukru oraz zwiększona ekspozycja fluoru bez wątpienia będą pomocne w profilaktyce próchnicy. Tyle że  takie oczekiwania mogą być nierealistyczne wobec wielu rodziców małych pacjentów, szczególnie jeśli zupełnie podstawowe informacje (dlaczego, kiedy i jak nitkować) nie są odpowiednio przekazane.

Jak wobec tego powinna wyglądać rozmowa na temat nitkowania, aby dała oczekiwane rezultaty?
- należy pokazać w lusterku szczególnie trudne w pielęgnacji miejsca i wyjaśnić, jakie problemy mogą się wiązać z tymi właśnie zębami; dobrze byłoby pokazać potencjalne skutki zaniedbań na poglądowych zdjęciach,
- trzeba zapytać pacjenta, czy chciałby nauczyć się postępowania, które uchroni go przed skutkami  próchnicy w przyszłości,
- powinna nastąpić prezentacja skutecznego czyszczenia szczególnie zagrożonych próchnicą zębów  z wykorzystaniem nici dentystycznej i szczotek do przestrzeni międzyzębowych,
- należy sprawdzić, czy rodzic dziecka dobrze rozumie udzielane mu instrukcje i rzeczywiście nauczył się techniki mycia; ważne jest aby wzmocnić motywację do zmiany dotychczasowych zachowań zadając następujące pytania: 
- czy chce pan/pani nitkować w ten sposób zęby codziennie lub co drugi dzień? 
albo
- zmiany w sposobie mycia zębów mogą być trudne, więc może łatwiej będzie na początku nitkować cztery zęby dziennie, a następnie co tydzień dodawać dwa kolejne?

Ważne, by do tematu wracać podczas kolejnych wizyt, pytać jak rodzic ocenia swoje umiejętności, czy napotyka jakieś nieprzewidziane trudności, często pewnie trzeba będzie ponowić instruktaż nitkowania. 

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Nitkowanie zębów - tak, ale…

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH