PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przechowywać sterylizowane narzędzia

26-04-2013, 00:01
Jak przechowywać sterylizowane narzędzia (foto: sxc.hu)
Jak przechowywać sterylizowane narzędzia (foto: sxc.hu)
Sterylizowane narzędzia należy przechowywać w sterylnych opakowaniach. Producenci zgrzewarek, służących do foliowania sprzętu przed sterylizacją twierdzą, że narzędzia umieszczone w papierowo foliowych opakowaniach mogą oczekiwać na użycie od 5 do 7 miesięcy.

Parametry, które są szczególnie istotne przy użytkowaniu zgrzewarek:

- czas zgrzewania instrumentów w sterylnym opakowaniu (2 8 s);

- szerokość zgrzewu (0,5 - 1,5 cm);

- szerokość zgrzewanego rękawa (20 40 cm);

- moc urządzenia od 200 do 800 W.

Każda zgrzewarka powinna być wyposażona w obcinarkę, umożliwiającą precyzyjne odcięcie rękawa na pożądaną długość.

Ważne, aby nagrzewnice stosunkowo szybko gotowe były do pracy. Z reguły zgrzewarki można użytkować po jednej dwóch minutach od załączenia.

Nowoczesne zgrzewarki wyposażone są w LEDowe wyświetlacze monitorujące poszczególne etapy pakowania narzędzi. Porty USB pozwalają na rejestrację procesu technologicznego i jego kontrolę przy wykorzystaniu specjalnego programu komputerowego.

Nie należy kupować zgrzewarek, które nie posiadają funkcji umożliwiającej kontrolę jakości wykonanego zgrzewu. Połączenie wykonane w niewłaściwej temperaturze, przy nieodpowiedniej sile nacisku lub za pomocą zużytych szczęk zgrzewczych nie zapewnia odpowiedniego poziomu wtopienia folii w papier. Ten właśnie parametr sprawdza moduł kontrolny nowoczesnych zgrzewarek, a w razie odstępstw od założeń sygnalizuje wadę konkretnego opakowania. O jakości połączeń z reguły świadczy kolor testu na opakowaniach wysterylizowanych narzędzi.

Parametry, którym musi odpowiadać zgrzewarka stosowana do umieszczania w szczelnym rękawie narzędzi stomatologicznych, określone są normą EN 868-5. To ona m.in. określa minimalną szerokość zgrzewu (6 mm).

Cena zgrzewarek waha się od 800 do 3000 zł.

Patrz także:

Dobre mycie, czyli jakie?

UV-C specjalista od dezynfekcji

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sterylizacja   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH