PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak palenie papierosów wpływa na bakterie w jamie ustnej

en
31-03-2016, 08:45
Jak palenie papierosów wpływa na bakterie w jamie ustnej Bakterie w jamie ustnej palacza (foto: pixabay)
Naukowcy mają jeden argument za rzucaniem palenia. Tytoniowy nałóg zaburza równowagę bakteryjną w jamie ustnej, a to sprzyja chorobom.

Palenie silnie wpływa na bakterie jamy ustnej (blisko 600 gatunków) - ogłosili naukowcy z NYU Langone Medical Center w Stanach Zjednoczonych. Jakie sa to zależności?

Ponad 150 gatunków bakterii rosło zdecydowanie szybciej w ustach palaczy, natomiast 70 innych gatunków słabiej się rozwijało. Na przykład, palacze mieli mniej gatunków proteobakterii (stanowiły 4,6 proc. wszystkich drobnoustrojów jamy ustnej), podczas gdy osoby niepalące miały ich ponad dwukrotnie więcej. Proteobakterie chronią zdrowie, gdyż rozkładają toksyczne związki powstające podczas palenia. Z nałogu korzystały paciorkowce – tych bakterii było u palaczy o 10 proc. więcej niż u osób niepalących. A te drobnoustroje - jak wiadomo - powodują próchnicę.

W badaniu wzięło udział 1204 osób obojga płci, w wieku ponad 50 lat. Wśród nich było 112 palaczy i 571 osób, które rzuciły palenie. Bakterie były oznaczane do gatunku za pomocą testów genetycznych.

I jeszcze jedna wiadomość przemawiająca za rzucaniem palenia – u ludzi, którzy rzucili nałóg bakterie wracają do równowagi, jak sprzed okresu palenia tytoniu.  Wyniki opublikowano na łamach czasopisma Multidisciplinary Journal of Microbial Ecology. Teraz badacze będą sprawdzać jak odkryte przez nich zmiany wpływają na ryzyko zachorowania na raka głowy i innych części ciała.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-papieros   badania naukowe   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH