PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak nie tytanowy implant to jaki?

kan
16-10-2017, 11:18
Jak nie tytanowy implant to jaki? Trwają badania nad opracowaniem materiału, który w implantologii zastąpi tytan (fot. pixabay)
Trwają prace nad opracowaniem nowego materiału, który pod względem własności mechanicznych dorówna tytanowi, ale byłby pozbawiony jego wad. Nie wywoływałby alergii, stanu zapalnego, czy nadwrażliwości na temperaturę.

Badacze z New York University (NYU)  poszukują alternatywy dla tytanu – ich celem jest magnez.
Poza niepodważalnymi zaletami tytanu (ma zdolność do integracji z tkanką kostną) może on stać się przyczyną nadwrażliwości na temperaturę, powstania przetoki, czy stanu zapalnego. Może także zaburzać wzrost kości oraz utrudniać diagnostykę za pomocą rezonansu magnetycznego i innych technik obrazowania. 

Sporym problemem wobec coraz większej alergizacji społeczeństwa jest także powstawanie nadwrażliwości na tytan  obecny w jamie ustnej w postaci wszczepów śródkostnych i uzupełnień protetycznych. 

Magnez ulega bezpiecznej biodegradacji, jest aktywatorem wielu enzymów, a także poprawia stan kości. Jego fizyczne właściwości predystynują go do zastosowań w miejscach poddanych dużemu naciskowi – jak to się dzieje na przykład w rejonie stawu żuchwowo-skroniowego. Choć także ma wady, jak stosunkowo niską "żywotność". Trwają prace badawcze nad stopami magnezu, które są poddawane temperaturze rzędu 210 st. Cel. przez 48 godzin, co ma zwiększyć ich trwałość i spowolnić proces degradacji.

Niewielkie implanty magnezowe były wszczepiane w przednią część czaszki owiec. Obserwowano gromadzenie się pierwiastka w węzłach chłonnych, porównywano jak zachowuje się w organizmie zwykły stop odlewniczy magnezu oraz specjalnie traktowany wysoką temperaturą. W obu przypadkach metal miał dobre właściwości biokompatybilne i stymulował wzrost kości u owcy. Jednak ten „hartowany” wysoką temperaturą był bardziej trwały, proces jego biodegradacji trwał ośmiokrotnie dłużej.

- W laboratorium oba typy stopów traktowaliśmy roztworem chlorku sodu, co miało symulować płyny organizmu. Nie było dla nas zaskoczeniem, że zwykły stop odlewniczy szybko korodował w przeciwieństwie do tego, który był uprzednio przetrzymywany w wysokiej temperaturze. I to jest nasze odkrycie, że zastosowanie wysokiej temperatury może zupełnie zmienić stop z biodegradowalnej, ulegającej resorbcji struktury w taką, która nie zmienia się z czasem. Innymi słowy, magnez poddany działaniu wysokiej temperatury, zarówno w warunkach in vitro jak i in vivo, zachowuje się jak tytan – opowiadał o swoim doświadczeniu dr Nikhil Gupta z NYU Tandon.

Badacze wierzą że ich odkrycie znajdzie wkrótce zastosowanie w chirurgii twarzowo-szczękowej i stomatologicznej. Ich pracę opublikował periodyk Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery.

Więcej: jcmfs.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   implant tytanowy   implantologia  

POLECAMY W SERWISACH